Chcesz schudnąć po ciąży? Lepiej się pospiesz!

Chciałabyś schudnąć po ciąży? Jak wynika z ostatnich badań, próba wrócenia do wagi „sprzed” później niż na 12 miesięcy po porodzie, może przynieść szkodę dla zdrowia matki…

Dlaczego?

Kobiety, którym nie uda się schudnąć w tym czasie, ryzykują atakiem serca i zachorowaniem na cukrzycę. Przytycie do 20% w trakcie ciąży jest normalnym procesem. Nie powinnyśmy się tym przejmować. Co więcej, większość mam nie jest w stanie zrzucić zbędnych kilogramów zaraz po narodzinach potomka. Jednak, jak pokazują badania, 80% z nich wraca do pierwotnej wagi już po trzech miesiącach. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że przez kilka pierwszych tygodni są zazwyczaj na zwolnieniu macierzyńskim i udzielają się mniej w życiu towarzyskim.

Pierwszy rok dziecka

Zdaniem doktora Raviego Retnakarana z Toronto, kluczową porą na odchudzanie jest właśnie pierwszy rok dziecka. Mamy, które nie zdążą w tym czasie wrócić do pierwotnej wagi, mogą mieć później zbyt wysokie ciśnienie krwi (prowadzące do ataku serca) i problemy z poziomem cukru. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że będą otyłe przez kolejne 15 lat.

Co w takim razie robić?

Specjaliści odradzają diety, ponieważ przy malutkim dziecku potrzeba dużo energii. Zamiast tego lepiej powoli wrócić do wykonywanych niegdyś ćwiczeń fizycznych. Można również skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowych dla mam z bobasami, popularnych również w Polsce. Niemowlaki mogą chodzić na basen już od 8 tygodnia życia, chociaż optymalnie jest, by przygodę z wodą rozpoczęły między 3. a 5. miesiącem życia.

Na zakończenie, warto pamiętać, by w ciąży niczego sobie nie żałować, ale odżywiać się rozsądnie i unikać pustych kalorii. Dzięki temu nie tylko będzie nam łatwiej schudnąć po porodzie, ale również urodzimy zdrowsze dziecko.

Czytaj też: Czy bezpłodność jest postrzegana głównie jako problem kobiet?

Źrodło: BBC.co.uk

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze