Co dobrego kryje się w cukinii? Podpowiadamy!

Cukinia to wspaniałe warzywo, które skrywa w sobie mnóstwo zalet. Przekonaj się, jakich!

Charakterystyka cukinii

Cukinia jest bardzo popularnym w Stanach Zjednoczonych i Europie letnim i wczesno-jesiennym warzywem. Należy ono do rodziny dyniowatych, której przedstawiciele w znakomitej większości charakteryzują się dość gładką skórą, delikatnym i chrupiącym miąższem z drobnymi jadalnymi nasionami oraz wysokim uwodnieniem.

Jak rośnie cukinia?

Cukinia, która nazywana jest również kabaczkiem, rośnie na krzakach, a jej owoce są gotowe do zbiorów po około 40-50 dniach od zasiania.

Jakie są jej odmiany?

W Polsce jest wiele odmian tego wyśmienitego warzywa. Różnią się one odrobinę wielkością i kształtem, a ich kolorystyka waha się od bardzo jasnej (zielono-białej), przez żółtą, aż po ciemną, soczystą zieleń.

Niskokaloryczność

Cukinia jest bardzo niskokaloryczna, więc na pewno przypadnie ona do gustu wszystkim, którzy dążą do tego, żeby zgubić zbędne kilogramy. W 100 gramach znajduje się tylko 17 kalorii. Nie zawiera tłuszczów nasyconych, a jej skórka jest doskonałym źródłem błonnika, który pomaga zwalczać zaparcia, co stanowi częściową ochronę przed nowotworem jelita grubego.

Pixabay

Przeciwutleniacze

Cukinia ma też dość wysoką notę przeciwutleniającą w skali ORAC. W przeliczeniu na jednostki TE daje wartość 180 na 100 gram. Mimo iż w porównaniu z innymi warzywami i owocami (zwłaszcza jagodowymi) nie wypada najlepiej, to ma inne zalety. Dietetycy polecają cukinię wszystkim, którzy są na diecie redukującej masę ciała i zmniejszającej poziom cholesterolu.

Flawonoidy

Żółte i złote kabaczki są bogate we flawonoidy polifenolowych antyoksydantów, takich jak karoteny, luteina i zeaksantyna, które pomagają zwalczać wolne rodniki i reaktywne formy tlenu, które odgrywają istotną rolę w starzeniu się i w procesach chorobowych.

Foliany

Cukinia ma także umiarkowaną ilość folianów. 100 gram warzywa zaspokaja 6% dziennego ich zapotrzebowania. Foliany (zwłaszcza kwas foliowy) biorą udział w procesie podziału komórek i w syntezie DNA, dlatego należy je zażywać jeszcze przed zajściem w ciążę, żeby zapobiec wadom cewki nerwowej u płodu.

Witaminy i składniki mineralne

Omawiane warzywo jest zasobne w potas, który stanowi bardzo ważny elektrolit w pracy serca. Dzięki niwelowaniu działania sodu pomaga uregulować ciśnienie krwi i pracę tego najważniejszego mięśnia w ludzkim ciele.

Świeża cukinia zaspokaja 30% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 13% na witaminę B6 i 7% na witaminy A oraz B2. Zawiera także garść niezbędnych minerałów takich jak: mangan, żelazo, fosfor, magnez, cynk, wapń i selen.

Jak ją przyrządzić?

Pokrój cukinię w cienkie plastry i oprósz odrobiną soli i oliwy z oliwek lub spróbuj zrobić spaghetti z cukinii za pomocą spiralizatora. Unikaj jednak gotowania na parze, ponieważ cukinia nasiąka wodą i staje się papkowata i nieprzyjemna w smaku.

Czytaj też: Chcesz schudnąć? Jedz TE OWOCE I WARZYWA! Są zdrowe i wspomagają odchudzanie

Źródło: Nutrition-and-you.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze