Co to jest zimowe odwodnienie i jak można mu zapobiec?

Odwodnienie występuje, gdy płyny ustrojowe w naszym organizmie są na alarmująco niskim poziomie. Może ono być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a w niektórych przypadkach również śmiertelne… Jak zapobiec zimowemu odwodnieniu?

Wszyscy kojarzą odwodnienie z latem. Niestety, nasze ciało może być odwodnione również w miesiącach zimowych. Co należy wiedzieć o zimowym odwodnieniu?

Zimą nie pocimy się tak bardzo, więc zakładamy, że nie tracimy wody. Ale to nieprawda. Możemy się pocić nawet tego nie zauważając. Uważa się również, że zimą pot odparowuje znacznie szybciej z naszego ciała.

Inne czynniki przyczyniające się do odwodnienia obejmują:

  • zmniejszoną wilgotność w powietrzu
  • powolne sygnalizowanie pragnienia w mózgu
  • ponadto, przy typowych zimowych dolegliwościach, takich jak przeziębienie i grypa, mamy tendencję do utraty większej ilości płynów ustrojowych
odwodnienie
Unsplash

Jak możesz to pokonać?

Istnieje kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec odwodnieniu.

Obejmują one:

  • Nawodnienie. Jeżeli nie lubisz zimnych napojów, wybierz ciepły napój, taki jak gorąca czekolada, herbata ziołowa, a nawet ciepła woda z cytryną.
  • Soczyste owoce. Postaraj się włączyć do swojej diety więcej owoców i warzyw o wysokiej zawartości wody.
  • Jedz zupy. Ugotuj pyszny i klarowny rosół. Pamiętaj, że zupy nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób cierpiących na przeziębienie i grypę.
  • Unikaj napojów powodujących odwodnienie. Należą do nich napoje alkoholowe i napoje z kofeiną. Zamiast tego pij dużo napojów zawierających elektrolity, taki jak np. woda kokosowa.

Czytaj też: Oto 5 napojów, które pomogą ci schudnąć!

Źródło: Indianexpress

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze