Co zrobić, żeby Boże Narodzenie nie kojarzyło się dziecku tylko z prezentami

Przygotowania do Bożego Narodzenia wielkimi krokami zbliżają się do naszych domów. Wraz z początkiem grudnia świąteczny nastrój widać na ulicach w wystawach sklepowych i otaczających nas dekoracjach. Wszędzie słychać kolędy, wielkie miasta zdobią tysiące światełek układanych w wymyślny przyciągający wzrok sposób.

I, mimo że każdy grudzień wygląda tak samo, urok świąt za każdym razem rodzi niepowtarzalną atmosferę. No i jak co roku pomimo wszelkich starań nie wszystko udaje nam się zrobić idealnie na czas.
Zabiegani, zapracowani chcemy, aby każdy detal był dopięty na ostatni guzik. Choinka prawdziwa, pachnącą lasem, prezenty kupione z namysłem, bo mają być wyjątkowe, uśmiech na twarzach bliskich kiedy otwierają pudełko z niespodzianką. Temu podobny moment wart jest każdej ceny. Świeży karp, nowa kreacja na Wigilię, ach dużo tego!
W całym mętliku przygotowań zapominamy o tym, żeby zatroszczyć się o nasze maleństwa i nazwijmy to, edukację o tym czym jest Boże Narodzenie. Jako rodzic wychowany w katolickiej wierze pragniesz, aby Twój maluszek w pełni zrozumiał przesłanie jakie niosą ze sobą narodziny Jezusa.

Od czego zacząć

To może być Twój punkt wyjściowy. Dzieciątko, wokół którego toczy się całe zainteresowanie, jest idealnym odniesieniem dla dzieci. Można opowiadać niezwykle barwnie tradycje Wigilijne oczami maleńkiego Jezusa. Dzieci z łatwością oczaruje historia z udziałem kogoś bliskiego ich wieku. Ważne jest, by święta nie kojarzyły się jedynie z prezentami, a to może być nieco trudniejsze zadanie. Nikt nie cieszy się na niespodzianki tak jak maluchy. Nie chcemy im a przy okazji sobie odbierać tego widoku. Naszym celem jest skierowanie uwagi na czas oczekiwania, w którym zawiera się również oczekiwanie na wieczerzę i wspólne świętowanie.

 

https://www.pexels.com/pl-pl/szukaj/Dziecko%20choinka/

Lista pomysłów

Poproś małego smyka, aby pomógł Ci rozwiesić ozdoby na choince, oraz małą pomocnisie, by wspólnymi siłami pomogła ugnieść ciasto na świąteczne wypieki. Przy okazji, że dzieci z rozpalonym sercem czekają na niespodzianki, warto rozszerzyć definicję podarunków, wyjaśniając, że dawanie wywołuje radość nie tylko w sercu obdarowanego, oraz że dobry gest, dobre czyny również są prezentem. Zaskakująco praktyczny może okazać się własnoręcznie przygotowany przez dziecko kalendarz adwentowy z kieszonkami na każdy dzień adwentu. W nich maluch chowa własne, narysowane przez siebie postanowienia. Być może okaże się, że dziecko będzie bardzo dumne z tego, że udało mu się dotrzymać postanowień nieważne jak małych. Duma rodziców z dokonań dziecka będzie dla niego najpiękniejszym prezentem. Dla małych pociech, wbrew przekonaniom wielu rodziców, prezent wywodzący się z ust i serca rodzica jest najpiękniejszym podarunkiem, jaki mogą otrzymać.

Komentarze

Komentarze