COVID-19 zwiększa ryzyko zakrzepów krwi u kobiet stosujących antykoncepcję. Czym to może grozić?

Nowe badania sugerują, że kobiety, które stosują antykoncepcję, są bardziej narażone na rozwój zakrzepów krwi, jeśli zachorują na COVID-19.

Czym to może grozić?

Doktor Daniel Spratt i doktor Rachel Buchsbaum z Tufts University School of Medicine twierdzą, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez kobiety, które chorują na COVID-19, może prowadzić do bardzo groźnych zakrzepów krwi, które mogą nawet zakończyć się śmiercią. Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie „Endocrine Society, Endocrinology”.

„Obawiamy się, że kobiety w ciąży, kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję lub przyjmujące hormonalną terapię zastępczą na bazie estrogenu, mogą mieć większe szanse na wystąpienie śmiertelnego zakrzepu krwi, jeśli złapią koronawirusa” – twierdzą badacze.

Czytaj też: Nieoczekiwany produkt pomoże w walce z koronawirusem? Masz go w lodówce!

Naukowcy od dawna wiedzą, że estrogen może narażać kobiety na powstawanie zakrzepów krwi. Wiadomo, że koronawirus to nie tylko zwykły wirus układu oddechowego.

„Widzieliśmy, jak wielu pacjentów z COVID-19 cierpi na negatywne objawy związane z krzepnięciem krwi” – twierdzą światowi eksperci.

Jak powstają zakrzepy?

Zakrzepy powstają, gdy krew pacjenta zaczyna gęstnieć i ma trudność z poruszaniem się w żyłach. Większość skrzepów znajduje się w rękach lub nogach, ale mogą one również przemieszczać się w kierunku serca i mózgu. W najgorszym przypadku skrzepy mogą prowadzić do śmiertelnych chorób, takich jak zator tętnicy płucnej, udar lub zawał serca.

Źródło: Babygaga

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze