CYBERPRZEMOC – Ratuj zanim będzie za późno!

Zastraszanie było kiedyś głównie związane z placem zabaw, ale ponieważ młodzi ludzie coraz bardziej angażują się w świat cyfrowy, pojawiła się nowa forma – szykanowanie w Internecie.

Główny problem związany z cyberprzemocą polega na tym, że dla rodzica może być bardzo trudna do zauważenia, chyba że zostaną zaalarmowani przez swoje dzieci. Dodatkowo efekt może być bardziej intensywny, ponieważ sprawcy nie widzą bezpośrednio wpływu swoich działań, a ofiary są mniej zdolne do szukania schronienia w domu.

Te problemy mogą z kolei być bardzo szkodliwe dla dzieci. Jako osoba dorosła, zwłaszcza jako rodzic, ważne jest, aby dowiedzieć się więcej na temat cyberprzemocy , jak to się dzieje i jak można jej zaradzić.

Jak dzieci mogą być cyberagresywne?

Każda forma komunikacji elektronicznej może być wykorzystywana jako punkt wyjścia dla cyberagresji. Oto niektóre z najważniejszych, na które rodzice powinni zwracać uwagę:

SMS-owanie

Strumienie obraźliwych wiadomości tekstowych mogą być jednym z najczęstszych sposobów, w jakie dzieci są cyberagresywne. Ta metoda prześladowania jest natychmiastowa i może być szczególnie szkodliwa dla dziecka, ponieważ dokuczanie telefonom komórkowym jest bardzo uciążliwe.

E-mail

Cyberprzestępcy często tworzą fałszywe konta, aby wysyłać obraźliwe lub groźne wiadomości, a także nieodpowiednie obrazy lub filmy wideo.

Portale społecznościowe

Serwisy społecznościowe, takie jak Instagram, Twitter, Facebook, Myspace to doskonałe przestrzenie, w których mogą działać znęcający, publikując nienawistne obrazy lub informacje powszechnie dostępne dla publiczności.

Cybernetyczne znęcanie się na tych platformach jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ osoby z fałszywymi kontami mogą jawnie zastraszać, co może być szczególnie szkodliwe dla poczucia własnej wartości dziecka.

Pokoje czatowe

Pokoje rozmów nie są już otwartymi polami, którymi niegdyś były. Mimo to, sprawcy wciąż mogą zastraszać i umieszczać szkodliwe informacje na tych rzekomo monitorowanych stronach internetowych.

Co możesz zrobić, aby pomóc?

Zawsze ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem na temat znęcania się i jego skutków. Pamiętaj, aby wyjaśnić, że nigdy nie można zaakceptować kogoś, kto w ten sposób zastrasza innych i że zawsze powinien zgłaszać przypadki przemocy do nauczyciela lub odpowiedzialnego dorosłego.

Dostawcy usług telefonii komórkowej oferują kontrolę rodzicielską i często jest to tylko kwestia telefonu, aby je aktywować.

Chociaż możesz śledzić swoje dzieci w mediach społecznościowych, problem z cyberprzemocą jest, ogólnie rzecz biorąc, trudny do zauważenia. Upewnienie się, że Twoje dziecko wie, że może z Tobą o tym porozmawiać, jest prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy tak się dzieje.

Ucząc dziecko radzenia sobie z życiem w sieci, możesz pomóc zmniejszyć ryzyko prześladowania. Wiadomości e-mail i telefony komórkowe mają opcje blokowania, które umożliwiają zablokowanie określonych numerów lub adresów e-mail.

Co jeśli prześladowanie trwa?

Jeśli problem nie zniknie, należy zawsze upewnić się, że Twoje dziecko rejestruje te informacje, aby można było je zabrać do szkoły lub rodziców.

Istnieje wiele poradni oraz stron internetowych, które zapewniają cenne porady i wsparcie dla dzieci cierpiących z powodu cyberprzemocy. Nie lekceważ problemu, pamiętaj o skierowaniu dziecka do osób, które udziela mu profesjonalnej pomocy.

DB

Źródło Parenting.co.uk

Komentarze

Komentarze