Czterolatek z BATERIĄ W PRZEŁYKU! Lekarze apelują do RODZICÓW o większą CZUJNOŚĆ podczas WAKACJI

Podczas wakacji zdarza się, że dzieci mogą nieświadomie połknąć różne przedmioty, gdy uwaga rodziców nie jest wystraczająco na nich skupiona.

Gastroenterolodzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przestrzegają przed połknięciem małych przedmiotów przez dzieci. Najczęściej dzieje się to w czasie wakacji, kiedy dzieci dużo czasu spędzają na łonie natury.

 

„Czasami niewiele trzeba, aby połknięcie przez dziecko niewielkiego przedmiotu skończyło się tragicznie, u małych pacjentów w brzuchu znajdowano nawet, gwoździe, małe śrubokręty, eurocentówki– podkreśla dr n. med. Alina Durko, gastrolog z pododdziału gastroenterologii dziecięcej w ICZMP.

 

Tak było w przypadku czterolatka, który połknął baterię od zabawki. Przedmiot ten utkwił dziecku w przełyku. Bateria zdążyła się rozlać i doprowadzić do martwicy błony śluzowej. Na szczęście specjaliści pomyślnie usunęli baterię z jamy ustnej chłopca.

 

ZOBACZ TEŻ:Oto produkty, których NIE NALEŻY jeść częściej NIŻ RAZ W TYGODNIU! Przeczytaj dlaczego!

 

Lekarze informują, że przedmioty powyżej 2,5 cm średnicy należy usunąć specjalistycznie, a te o niższej średnicy powinny opuścić organizm drogą naturalną. Gastroenterolodzy podkreślają, że jeśli rodzice nie zauważą wydalenia połkniętego przedmiotu, powinni jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do szpitala.

 

Źródło:gazetaedziecko/pixabay

Komentarze

Komentarze