Czy dziecko myśli w brzuchu mamy ? Niesamowite odkrycie !

Maluszek w brzuchu mamy jest bardzo aktywny. Ćwiczy ręce i nogi, daje mocne kopniaki i kuksańce. Czy ta aktywność jest związana też z myśleniem malca ? Czy dziecko w ogóle może myśleć na tym etapie ?

Myślący maluch

Wiele kobiet zastanawia się czy ich maluszki mogą już samodzielnie myśleć. Bo to, że dziecko dokazuje, ćwiczy kończyny, to mamy doskonale czują. Co dziecko może myśleć o smaku wód płodowych, albo o aktywności swojej mamy ?

Myśl za myślą

W siódmym miesiącu ciąży dziecko słyszy głos swojej mamy. Potrafi ten głos rozpoznać z natłoku innych głosów. Maluszek posiada już umiejętność nauki języka ojczystego. Potrafi zrozumieć , rozpoznać intonację i samogłoskowe dźwięki. Właśnie z tego powodu takim maluszkom warto czytać bajki, śpiewać czy nucić melodie. Dziecko jest bardzo podatne na kwestie językowe.

Niezwykła zdolność myślenia

Dzieci w życiu płodowym mają już wykształcone połączenie neuronowe. Są one odpowiedzialne za procesy myślowe. Jednak maluszki nie myślą w taki sposób jak dorośli. Ich myślenie nie przekłada się na konkretne umiejętności.

Śpiący maluch

Dzieci przez 9 miesięcy przebywają w ciemnym, ciasnym i wypełnionym hormonami środowisku. Jeżeli nie śpią w głębokiej fazie snu REM ( a zdarza się to od 23 tygodnia) to dzieci przebywają w stanie podobnym do snu. Poruszają się, są aktywne, czują smak wód płodowych, potrafią też ssać kciuk, łapać za pępowinę. Wszystko to odbywa się w sposób nieświadomy. Maluchy nad tym nie myślą, to dzieje się samo. Człowiek nie ma też żadnych wspomnień z okresu życia płodowego, które potwierdziłyby zdolność myślenia przekładaną na działanie.

Pewien spór

Naukowcy spierają się o to, czy dziecko myśli czy nie. Noworodki zaraz po urodzeniu wykazują wzrost hormonów mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie i emocje. Noworodek zaczyna myśleć i reagować, zgodnie z tym co czuje.

źródło: supermamy.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze