Czy gry komputerowe są przyszłością edukacji?

Czy gry komputerowe mogą być przyszłością edukacji? Dowiedzcie się, co sądzą na ten temat eksperci!

Młodzież uwielbia gry

Oczywiste jest, że gry komputerowe są ulubioną formą rozrywki wśród współczesnej młodzieży. Wielu dorosłych widzi je jako niepotrzebną stratę czasu, podczas której nie robi się nic poza ślęczeniem przed monitorem i nabijaniem nic nie znaczących punkcików i leveli. A może czas by spojrzeć na gry, jak na wysoce rozwiniętą technologię umożliwiającą rozwijanie cech poznawczych wśród najmłodszych?

Jak przyciągnąć zainteresowanie uczniów?

Coraz więcej nauczycieli szuka sposobów, aby nauka przyciągała zainteresowanie uczniów. Odnajdują je w specjalnie przystosowanych w tym celu grach edukacyjnych. Planują oni lekcje tak, aby matematyka i czytanie nie były męczarnią, a ciekawym zajęciem. Dodatkowym atutem jest fakt, że grając młodzież uczy się jednocześnie obsługi komputerów i programowania, co niewątpliwie będzie nieodłącznym elementem całego ich przyszłego życia.

Nietypowa szkoła w Nowym Jorku

Publiczna szkoła w Nowym Jorku, Quest to Learn, pozwala na przyjrzenie się nie tylko temu, jak zmieniają się sposoby nauczania, ale także daje wgląd w to, czego młodzież się uczy. Już od 2009 roku nauczyciele skupiają cały swój program nauczycielski wokół gier takich jak GameStar, organizując przeróżne misje i wyzwania, stawiając pytania, na które można udzielać wielu odpowiedzi, co ma uczyć podejmowania właściwych decyzji. Nagrodą za ukończenie gry mają być m.in. awatary pozwalające na tworzenie własnych gier, co niewątpliwie jest jedną z najprawdopodobniejszych, wciąż pojawiających się nowych ścieżek kariery.

Czytaj też: Telewizor i komputer NIE ZASTĄPIĄ CIEBIE! Zobacz, jak MĄDRZE SPĘDZAĆ CZAS ZE SWOIM DZIECKIEM

gry
Pixabay

Są jednak głosy, które zaprzeczają takim rewelacjom

Twierdzą one, że nie należy pokładać zbyt dużych nadziei w edukacyjne właściwości gier. Nie wierzą, aby nabijanie punktów przekładało się na właściwy rozwój w kierunku poznawania świata. Jednak swoisty dystans między narzucanymi przez standardowe wymogi rezultatami, a rzeczywistymi wynikami w nauce, zmusza do ponownego pobudzenia kreatywności. Powstaje wiele wersji edukacyjnych popularnych gier takich jak Minecraft (MinecraftEdu, którą nauczyciele wykorzystują chociażby do nauki konceptów matematycznych, przestrzeni i prawdopodobieństw) czy SimCityEDU (wersja popularnej gry, w której tworzy się miasta), które pobudzają wyobraźnię i pamięć oraz dają pojęcie o mechanizmach na skalę światową.

Czytaj też: Zobacz jak GRY KOMPUTEROWE WPŁYWAJĄ NA TWÓJ MÓZG! Będziesz w szoku!

Źródło: Scientificamerican.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze