Czy ilość rodzeństwa ma znaczenie? Psychologowie zdradzają: jak mądrze wychować jedynaka?

W obecnych czasach młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z zakładania dużej rodziny. Jakie są prawdzie przekonania o jedynakach?

Psycholog  Toni Falbo z University of Texas  jest jednym z naukowców, którzy położyli kres stereotypowi jedynaka egoisty. Kobieta przeanalizowała około 141 badań nad jedynakami. Wynik był jednoznaczny: dzieci bez rodzeństwa rozwijają się zupełnie normalnie i tak naprawdę trudno je odróżnić od rówieśników – tłumaczy psycholog.

 

Niewielkie jednak różnice można zaobserwować między jedynakami, a dziećmi z większych rodzin. Dowiedziono, że dzieci wychowujące się bez rodzeństwa lepiej się uczą. Co więcej, przegląd aż  115 badań ze świata opublikowany w piśmie naukowym „Psychological Bulletin” wykazał, że jedynacy są bardziej ambitni od rówieśników z rodzeństwem.

 

Nie zapominajmy jednak o roli jaką odgrywa rodzeństwo. Eksperci przypominają: życie pod jednym dachem z innymi dziećmi jest próbą generalną przed dorosłością. Brat lub siostra są idealnymi kandydatami do wypróbowywania nowych zachowań.

 

ZOBACZ TEŻ:„Taka ilość narkotyku mogłaby zabić MILIONY ludzi”. To największa konfiskata kokainy na świecie

 

Na pytanie czy do wychowania jedynaka należy podchodzić tak samo jak do wychowania każdego innego dziecka,  psychologowie odpowiadają: zdecydowanie tak.

 

Żródło:focus.pl / pixabay

Komentarze

Komentarze