Czy koronawirus przenosi się poprzez żywność? Jest oficjalny komentarz WHO!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że ​​nie zna żadnych przypadków przeniesienia koronawirusa przez żywność. Informację te opublikowano w najnowszym wydaniu magazynu „Medical Xpress”, powołując się na oświadczenie urzędników WHO.

Żywność ze śladami COVID-19

Organizacja cytuje badanie przeprowadzone przez chińskich naukowców, którzy przetestowali osoby spożywające żywność ze śladami COVID-19. W szczególności wirus został wykryty w partii mrożonych skrzydełek kurczaka przywiezionych z Brazylii do Shenzhen w Chinach. Władze miasta testowały mieszkańców miasteczka, którzy mieli kontakt z żywnością, a także ich bliskich i nie stwierdzono wśród nich żadnych przypadków zakażenia.

Nie ma takiego ryzyka

WHO obaliło tym samym mit, że istnieje wysokie ryzyko zarażenia koronawirusem poprzez żywność. Eksperci przytoczyli przypadek, w którym partia krewetek z Ekwadoru była skażona koronawirusem i trafiła do prowincji Anhui (Chiny), gdzie była przechowywana w zamrażarce restauracji. Testy osób, które miały kontakt z żywnością i ją spożywały, dały negatywne wyniki.

„Nie ma dowodów na to, że w przenoszeniu koronawirusa uczestniczą łańcuchy żywnościowe lub pokarmowe” – powiedział Michael Ryan, dyrektor wykonawczy WHO ds. sytuacji kryzysowych.

Czytaj też: 9-latka z koronawirusem skarżyła się na zmęczenie. Zmarła we śnie…

Konsultant epidemiolog WHO, Maria Van Kerkhove, zauważyła, że ​​chińskie władze dokładnie przestudiowały kwestię przenoszenia wirusa COVID-19 przez żywność. Według niej specjaliści sprawdzili kilkaset tysięcy próbek opakowań żywności i znaleźli mniej niż 10 pozytywnych wyników.

Dostawa żywności a COVID-19

W lipcu wirusolodzy ocenili możliwość zarażenia koronawirusem poprzez dostawę żywności. Eksperci uznali to prawdopodobieństwo za raczej niskie, ponieważ w restauracjach i kawiarniach przy dostawie są ściśle przestrzegane przepisy sanitarne. Naukowcy podkreślili też, że zamawianie jedzenia jest bezpieczniejsze niż kupowanie go osobiście w sklepie.

Źródło: Medical Xpress

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze