Czy możemy być w sklepie w czasie godzin dla seniorów? Jest OFICJALNE stanowisko!

Czy możemy przebywać w sklepie w czasie godzin dla seniorów? Czy przepisy w tej sprawie są niejasne? Właśnie pojawiło się oficjalne stanowisko!

Mężczyzna został wyproszony ze sklepu o 11:45. W związku z tym napisał do Rzecznika Praw Obywatelskich. Powołał się na zapis w rozporządzeniu, który mówi, że osoby poniżej 60. roku nie mogą być w tych godzinach obsługiwane, a on nie był przecież obsługiwany, a tylko chodził po sklepie.

Zobacz także: TA czapka będzie HITEM sezonu? Poleca ją ZNANA dziennikarka!

Co na to RPO? Jakie jest oficjalne stanowisko?

– Dosłowne czytanie przepisu pozwoliłoby na taką interpretację, ale do Rozporządzenia Rady Ministrów (z dnia 21 grudnia 2020 r. „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”, Dz.U. 2316), które wprowadziło te ograniczenia (w § 12), jest jeszcze uzasadnienie – tłumaczy biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Fot. Pixabay

W tym zapisie czytamy, że intencją tego przepisu jest umożliwienie osobom w wieku sześćdziesięciu lat i więcej, które obawiają się o swój stan zdrowia, komfortowego zakupu towarów.

– Chodzi więc o to, aby osoby starsze czuły się komfortowo nie tylko przy kasie, gdzie są fizycznie obsługiwane, ale również w trakcie wybierania odpowiednich produktów w sklepie, Dlatego obsługa sklepu miała rację – napisali pracownicy RPO.

Oznacza to, że w godzinach dla seniorów nie wejdziemy do sklepu, aby oglądać towary.

Przypomnijmy, że godziny dla osób starszych obowiązują od poniedziałku do piątku od 10:00 do 12:00.

Zobacz także: BARDZO niebezpieczne łyżki! Sprzedawano je w ZNANYM markecie!

Fot. Pixabay

Źródło: RPO

Komentarze

Komentarze