Czy przerywany post jest bezpieczny podczas karmienia piersią?

Przerywany post nie jest najlepszym wyborem dla matek karmiących piersią. Dlaczego?

Czym jest przerywany post?

Przerywany post zyskał w ostatnich latach na popularności, głównie ze względu na fakt, że w poście tym niekoniecznie obowiązują ograniczenia dotyczące spożywanego pożywienia, a jedynie ramy czasowe, w których jest ono spożywane. Dlatego stał się on popularną opcją wśród młodych matek, które chcą stracić niechcianą wagę.

Czy przerywany post jest bezpieczny podczas karmienia piersią?

Kiedy kobieta karmiąca piersią ogranicza zjadane kalorie, zmniejsza się jej podaż mleka, ponieważ organizm chroni się przed niedożywieniem. Organizm uważa, że mniej kalorii jest równoznaczne ze zmniejszeniem podaży żywności i aby zapobiec głodowi wyłączy to, co uważa za nieistotne, aby utrzymać się przy życiu. W tej konkretnej sytuacji jest to wytwarzanie mleka.

Czytaj też: Naukowcy twierdzą, że karmienie piersią MOŻE URATOWAĆ PLANETĘ, ponieważ…

Obniżona podaż mleka

Jeśli kobieta będzie pozostawać bez jedzenia przez 20 godzin lub dłużej, jej podaż mleka zacznie słabnąć. Okresowy post nie jest zalecany, gdy dziecko nie ukończyło szóstego miesiąca życia, ponieważ mleko matki jest jedyną formą odżywiania się malucha na tym etapie życia.

Odwodnienie

Podczas gdy picie płynów w ciągu dnia jest zgodne z wytycznymi przerywanego postu, istnieje duża szansa, że odwodnienie może nadal występować w godzinach postu. W takim przypadku, aby móc bezpiecznie uczestniczyć w przerywanym poście, kobieta karmiąca piersią musiałaby znacznie zwiększyć ilość płynów, które wypija w ciągu dnia, aby zapewnić sobie prawidłowe nawodnienie.

Kiedy organizm jest odwodniony, spada poziom energii. Zabierając z tego równania pożywienie, te zapasy energii mogą nie osiągnąć optymalnych poziomów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W związku z tym wyczerpana matka, która wstaje na nocne karmienie, będzie jeszcze bardziej wyczerpana i będzie funkcjonować „na oparach” w czasie, gdy nie spożywa jedzenia.

Jeśli kobieta karmiąca piersią chce zmienić swoją dietę, powinna najpierw skonsultować się z lekarzem. Wspólnie z nim ustali, jaki sposób postępowania jest najlepszy na tym etapie jej życia.

Źródło: Babygaga

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze