Czy to właściwy czas na dziecko?

Niektóre kobiety czują instynkt macierzyński bardzo wcześnie, praktycznie od zawsze wiedzą, że chciałyby założyć rodzinę. Inne jednak, mimo stabilizacji życiowej: pracy, partnera, oszczędności tę decyzję odwlekają w czasie, zadając sobie pytanie czy kiedyś nadejdzie odpowiedni moment na dziecko.

Powodów na przeciąganie w czasie posiadania potomstwa jest wiele. Głównym czynnikiem jest nagła zmiana stylu życia. Niewątpliwie pojawienie się dziecka wiąże się z rezygnacją w pewien sposób z samej siebie, przynajmniej na jakiś czas. Nie sposób już będzie aż tak często spotykać się ze znajomymi, wracając do domu w godzinach porannych. Kobieta musi również zrezygnować z picia alkoholu, co też niejako ma wpływ na rozluźnienie relacji ze znajomymi.

Ponadto trzeba liczyć się z tym, iż dziecko będzie najważniejsze. Już nie będzie czasu na siłownię, poranny jogging czy nienaganny makijaż. Kobieta również obawia się często, że nie powróci do szczupłej sylwetki sprzed ciąży.

Innym powodem zwlekania z decyzją jest to, że posiadanie potomstwa to spory wydatek. Samo przygotowanie pokoiku czy wyprawki to koszt rzędu kilku tysięcy. Dużym wsparciem wydaje się rządowy program 500+,  gdzie obecnie świadczenie wypłacane jest na każde dziecko bez progu dochodowego.

W świetle takich argumentów niektóre pary rozważają każde za i przeciw. Ważne jest jednak to, że posiadania dziecka nie trzeba kalkulować. Dziecko powinno być chciane, a decyzja niewymuszona przez środowisko. Wtedy zadowoleni są wszyscy: maluszek rozwija się w dobrych warunkach, ale i rodzice zbytnio nie odczuwają trudów posiadania potomstwa. W naszej opinii powodów przemawiających za posiadaniem dziecka jest znacznie więcej. Ponadto uważamy, że najmniejszy uśmiech jest w stanie wynagrodzić nieprzespaną noc.

Źródło: Pixabay

Źrodło: Pixabay

Komentarze

Komentarze