Czy twoje dzieci rywalizują między sobą ? Możesz temu skutecznie zapobiec.

Maluchy kłócą się o każdą błahostkę ? A może nawet się biją ? Nie masz już siły ani cierpliwości. Jedyne czego pragniesz to zgoda między nimi ? Mamy na to dobre sposoby !

Cel kłótni

Sprzeczki i kłótnie między rodzeństwem są irytujące, ale uczą też relacji międzyludzkich i osiągania celu. Oczywiście nie chcemy żeby dzieci osiągały swój cel, stosując przy tym krzyk i szantaż. Podczas kłótni ujawniają się też cechy osobowości maluchów. Możesz zauważyć, że jedno jest bardziej stanowcze, a drugie łatwiej się poddaje.

Pokojowe rozwiązania

Bracia i siostry uczą się od siebie brania i dawania, po prostu dzielenia się tym co mają i co potrafią. Dzieci ćwiczą umiejętność kochania drugiego człowieka, nawet jeśli ten nas denerwuje i drażnią nas jego wady. Posiadania rodzeństwa uczy tolerancji, życzliwości i rozwiązywania konfliktów.

Nie bądź sędzią

To nie uczy rozwiązywania konfliktów między dziećmi. Jeśli rodzic rozwiązuje spór, a nie dzieci samodzielnie, to jedno z nich czuje się zwycięzcą a drugie przegranym.

Siła mediacji

Bądź mediatorem w konflikcie. Zapytaj się ich dlaczego są źli i poproś o podanie trzech pomysłów na rozwiązanie konfliktu.

Nie krzywdźmy się

Powiedz dzieciom, że w domu nie akceptujecie stosowania siły ani przemocy. Ich agresja wobec siebie jest złamaniem reguł.

Bez porównań

Porównywanie sprawia, że dziecko czuje się przez ciebie niedoceniane i niekochane. Czuje się też gorsze od brata czy siostry. To może sprowokować do częstszych sprzeczek z rodzeństwem.

Doceniaj talenty

Każde z dzieci jest wyjątkowe. Doceniaj ich indywidualizm, talent, różne umiejętności. Pomóż dzieciom zbudować wysoką samoocenę za pomocą konkretnej pochwały a nie tylko ogólnikowego zwrotu.

źródło: papilot.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze