Czy twoje dziecko nie chce jeść? Zdradzamy sposoby na niejadka.

Marzysz o tym żeby maluch zjadł obiad ? Postaw na zdrowe i sprawdzone metody , które zwiększą apetyt dziecka. Nie korzystaj z farmaceutyków.

Moje dziecko jest za chude

Wielu rodziców tak myśli. Porównuje malca z rówieśnikami i stwierdza,że dziecko jest zbyt szczupłe. Jeśli jednak nie choruje i nie traci na wadze, to może po prostu taka jest jego uroda. Organizm dziecka potrafi precyzyjnie sygnalizować kiedy jest ono głodne a kiedy najedzone. Jeśli w jego diecie nie będzie zbyt wiele cukru to maluch zje tyle , ile dokładnie potrzebuje. Cukier i chemiczne dodatki zwiększają apetyt i prowadzą do otyłości.

Ruch na świeżym powietrzu

Każdego rodzaju aktywność powoduje większe zużycie energii. Po zabawie na placu zabaw, bieganiu za piłką czy po spacerze dziecko powinno być głodne. Nie ma potrzeby dokarmiania dziecka podczas godzinnej aktywności. Maluch może spokojnie poczekać do obiadu. Jeśli planujemy wielogodzinną aktywność, taką jak np. wyjście w góry to na pewno przydadzą się kanapki i owoce. Nie zapominajmy o nawadnianiu się.

Jakość posiłku

Od liczby zjedzonych kalorii ważniejsza jest jakość posiłku. Jest to szczególnie ważne jeśli dziecko nie ma dużego apetytu. Postawmy więc na owoce, warzywa, białko. Nie powinniśmy karmić dziecka pustymi kaloriami. Unikajmy białego pieczywa czy słodzonych napojów. Nauczmy malucha jedzenia zdrowych posiłków.

Małe porcje

Nałóż małą porcję żeby dziecko mogło się z nią szybko uporać. Jeśli będzie nadal głodne to z chęcią poprosi o dokładkę.

Pilnuj godzin posiłków

Wyznacz stałe godziny śniadań, obiadów czy kolacji. Jeśli dziecko nie chce jeść to może obiad jest zbyt wcześnie?

Nie zwracaj uwagi na pusty talerz

Niepotrzebnie nie chwal dziecka. Powinno wiedzieć,że je po to, by zaspokoić głód a nie po to, by przypodobać się mamie. Traktuj apetyt dziecka normalnie. Nie nazywaj go niejadkiem .To może spowodować ,że będzie chciało dopadsować się do twoich opinii.

Pozwól jeść rączkami

Gdy dziecko dotyka jedzenia to może lepiej poznać produkty. Posiłek dzięki temu stanie się ciekawym doświadczeniem.

Zadbaj o ładną oprawę

Podawaj kolorowe posiłki, które zawierają warzywa i owoce. Dziecko je też oczami. Wymiar estetyczny ma duże znaczenie.

Pokaż ,że jedzenie to przyjemność

Spotkanie z rodziną i przyjaciółmi to nie tylko jedzenie,ale rozmowa i miłe doświadczenie. Pokaż dziecku,że warto cieszyć się spotkaniem przy stole.

źródło: polki.pl; junior.sport.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze