Czy Twoje dziecko powinno pójść do żłobka? Oto kilka powodów, dla których warto

Po roku urlopu macierzyńskiego wielu rodziców, a w szczególności kobiet, stoi przed dylematem dotyczącym przyszłości ich maluszka. Mamy często pytają nie tylko, czy mam posłać dziecko do żłobka, ale raczej czy powinnam to robić. Dylemat ten w szczególności dotyczy kobiet, które przed ciążą były aktywne zawodowo i chcą wrócić do pracy.  Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że umieszczenie dziecka w żłobku wpływa negatywnie, gdyż zostaje skrócony czas jego dzieciństwa przez co maluszek gorzej się rozwija. Nic bardziej mylnego. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że często jest to pierwsza dłuższa rozłąka matki z dzieckiem (to aż kilka godzin!), z tego powodu kobiety podchodzą do tematu bardzo emocjonalnie. Nierzadko się zdarza, że to one, a nie ich pociechy uronią więcej łez na początku. Oto kilka powodów, dla który

ch warto umieścić dziecko w żłobku:

  1. Dziecko szybciej się rozwija

Pomimo, że istnieje mit na temat negatywnego wpływu rozłąki matki z dzieckiem na jego rozwój właśnie w żłobku proces ten zostaje przyspieszony. Dzieci w wieku żłobkowym (od 6 m.ż. do 3 lat) kształtują swoją osobowość oraz poczucie odrębności. Środowisko rówieśników pozwala im na ich obserwację oraz naśladowanie, co wpływa pozytywnie na rozwój zdolności poznawczych i behawioralnych.

  1. Żłobek zapewnia poczucie bezpieczeństwa

W takich placówkach rytm dnia jest ściśle określony i dost

osowany do wieku i potzreb dzieci. Odpowiednia ilość czasu poświęcana na naukę, zabawę, jedzenie, spanie, czy higienę daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

  1. Dzieci stają się samodzielne

Gdy dzieckiem zajmuje się mama, babcia, czy ciocia zwykle sprawują one całkowitą opiekę nad dzieckiem. Często nie narzucają mu żadnych obowiązków, czy nowych zadań. Przyzwyczaja to dziecko do lenistwa, gdyż nierzadko nie podejmuje ono trudu, jeśli mama jest w pobliżu (po co, jeśli wszystko za mnie zrobi). Z tego powodu w żłobku dzieci znacznie wcześniej uczą się samodzielnego wiązania butów, spożywania posiłków, czy mycia zębów, gdyż już od najmłodszego wieku narzucone mają pewne obowiązki, które sprawiają, że dziecko jest bardziej samodzielne.

Dominacja zalet nad wadami w dyskusji, czy warto umieszczać dziecko jest pewna. Warto się nimi sugerować przy podejmowaniu takich decyzji, gdyż jest niemal stuprocentowa gwarancja, że okres spędzony w żłobku przyniesie pozytywne rezultaty w przyszłości.

Komentarze

Komentarze