Czy wiesz ile czasu dziennie mężczyźni poświęcają dzieciom? Niepokojące dane.

Opieka obojga rodziców ma istotny wpływ na rozwój dziecka. Maluch potrzebuje zarówno kontaktu z mama i z tatą. Jednak podział obowiązków względem dziecka nie jest tu równy. Panowie wciąż zbyt mało angażują się w wychowanie pociech.

Brytyjczycy zmierzyli czas

Badanie zostało przeprowadzone przez Office for National Statistics. Jest to brytyjski organ administracji rządowej, który zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych z zakresu gospodarki i demografii. Podczas pierwszej fali pandemii mężczyźni całkiem sporo poświęcali czasu dzieciom. Wyliczono,że było to o 58% więcej czasu niż przed lockdownem.

Druga fala zmieniła wyniki

Sytuacja uległa jednak zmianie jesienią. Na kobiety spadło 99% obowiązków w opiece nad dziećmi. Z przeprowadzonego badania wynika ,że mężczyźni dziennie poświęcali dzieciom tylko 17 minut! To zatrważający wynik. Pokazuje ,że wracamy do starej normalności. Nie ma w niej miejsca na sprawiedliwy podział obowiązków i współpracę. Tak komentowała wyniki badań Sam Smethers z Fawcett Society- organizacji prowadzącej kampanię na rzecz praw kobiet: „Potrzebne są pakiety pomocowe dla opiekunów dzieci, elastyczny czas pracy oraz urlop na zasadzie „wykorzystaj go lub strać” dla nowych ojców.”

Nierówny podział obowiązków

Michael Lewkowicz z organizacji Families Needs Fathers zwrócił uwagę na fakt,że to normy społeczne nie pozwalają w równym stopniu dzielić się parom obowiązkami. Ojcowie chcieliby więcej czasu spędzać z dziećmi jednak w Wielkiej Brytanii matki dostają 52 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Natomiast ojcowie mogą liczyć tylko na 2 tygodnie. Rozwiązanie jakie proponuje państwo nie nadążają za faktycznymi potrzebami rodziców. Tracą na tym dzieci.

źródło: The Guardian, Papilot

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze