Czym jest zespół suchego oka i jak go leczyć?

Ludzie zapracowani nie mają na nic czasu. Ciągle są w biegu, nieustannie pędzą za czymś, nazywają to pieniądzem, pracą, rodziną. Czy tak faktycznie jest i jakim kosztem to się dzieje?

Wszystkie nasze sukcesy i porażki odbijają się echem w naszym organizmie. Skutki naszych zaniedbań organizmu mogą ujawnić się dopiero po miesiącu, po roku lub po kilku latach…

Zespół suchego oka

Ludzie zapominają dbać o swój organizm. Przypominają sobie dopiero o nim dopiero wtedy, gdy dzieje się z nim coś nie tak. Oko jest bardzo ważnym i delikatnym narządem. O oczy musimy dbać zawsze i w każdej sytuacji.

„Bolą mnie oczy, widzę przez mgłę, mam czerwone oczy” – to bardzo częste skargi pacjentów w gabinetach lekarskich bądź w aptekach.

Mogą mieć one związek z coraz powszechniejszym problemem tzw. zmęczonego oka. Coraz więcej osób odczuwa tę dolegliwość, określaną też mianem „suchego oka”. To naprawdę narastający problem naszego cywilizowanego społeczeństwa.

Jak powstaje zespół suchego oka?

Jesteśmy w ciągłym ruchu, nieustanie wysilamy się do działania. Całe dnie przesiadujemy przed ekranem komputera, iPada, smartfona, czy telewizji. Nasze oczy narażone są ciągle na duży wysiłek, nie dajemy im odpocząć choćby na chwilę.

Znaczenie łez

Według licznych badań, nie powinniśmy się wstydzić swoich łez, ponieważ odgrywają bardzo ważną rolę w oku. Bardzo ważną funkcją łez jest oczyszczanie powierzchni oka z zanieczyszczeń, odżywianie powierzchownych warstw rogówki oraz zmniejszanie tarcia powiek po powierzchni oka w czasie mrugania. Należy wspomnieć, że „suche oko” to nie tylko oko wydzielające za mało łez.

Czytaj też: Twój WZROK CIĄGLE SIĘ POGARSZA? Oto naturalny SPOSÓB, który ZDZIAŁA CUDA!

zespół
Pexels

Czynniki ryzyka

Zespół suchego oka, zwany także zespołem oka biurowego to również: zmęczone, czerwone oko. Czynnikami, które wpływają na taki stan oka są warunki wewnętrzne i zewnętrzne. Do zewnętrznych zaliczamy pracę przy monitorze ekranowym, zwłaszcza przy niezachowaniu ergonomii pracy oraz współwystępowaniu dodatkowych czynników szkodliwych, jak klimatyzacja, centralne ogrzewanie, kurz, mała wilgotność powietrza czy palenie tytoniu. Chodzi tu zarówno o palenie czynne, jak i bierne, gdy tylko przebywamy z palaczami w jednym pomieszczeniu, sami nie zaciągając się dymkiem.

Zanieczyszczenie środowiska

Należy tu wspomnieć także o zanieczyszczeniu środowiska: pyły, spaliny powodują, że nawet na „świeżym powietrzu” nasze oczy narażone są na atak szkodliwych, drażniących substancji. Nasz organizm przez długi czas radzi sobie sam z problemem. Jednak, gdy dochodzi do przemęczenia, choroby lub dołączą się tak zwane czynniki wewnętrzne, wtedy często szukamy pomocy w gabinecie okulistycznym. Do takiej grupy ryzyka należą osoby z nieprawidłowym ustawieniem powiek (np. po urazach), alergicy, osoby noszące soczewki kontaktowe, a także przyjmujące niektóre grupy leków (np. z powodu nadciśnienia, chorób serca, alergii czy zaburzeń hormonalnych).

Leczenie i zapobieganie

Zapobieganie wysychaniu powierzchni oka należy rozpocząć od „świadomego mrugania” – krótka przerwa na zamknięcie oczu pozwoli rozprowadzić łzy po powierzchni oka. Częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywamy, zielone rośliny to także sposób na zwiększenie wilgotności powietrza.

Niejednokrotnie zabiegi te nie są jednak wystarczające dla zapewnienia komfortu pracy wzrokowej. Wiele osób, zwłaszcza te z „grupy ryzyka”, powinno stale mieć przy sobie przepisane przez lekarza okulistę krople nawilżające – tak zwane „sztuczne łzy”, które zapuszczane odpowiednio często nie tylko poprawiają komfort, ale i zmniejszają dolegliwości.

Ćwiczenia

Fitness dla oka jest doskonałym ćwiczeniem zapobiegającym efektowi „suchego oka”. Ćwiczenia te wzmocnią, nawet może polepszą wzrok. Możesz wykonywać wszędzie, w każdej chwili wolnego czasu.

1. Rysuj nosem albo samymi oczami różne figury: ósemki, kółka, krzyżyki.
2. Na spacerze lub podczas jazdy autobusem lub samochodem obserwuj zbliżające i oddalające się obiekty.
3. Mrugaj! To jedno z najważniejszych relaksujących ćwiczeń w miejscu pracy. Krótka faza ciemności daje oczom odprężenie. Mruganie pobudza także wytwarzanie łez i przeciwdziała „tępemu” spojrzeniu. Wyrób, więc sobie nawyk mrugania, co kilka minut.
4. Skorzystaj z mocy mandali – od wieków była ona stosowana do poprawy koncentracji i wzroku. Usiądź w spokojnym miejscu, w wygodnej pozycji, aby wejść w stan relaksu. Skieruj wzrok w sam środek mandali i wpatruj się w nią przynajmniej przez 5 minut. Nie próbuj analizować wzoru, po prostu patrz. W ten sposób doskonale zrelaksujesz oczy i umysł.

Ciekawostki – mruganie

Podczas mrugania powieki zwilżają powierzchnię oka oczyszczając ją z kurzu i zarazków. Człowiek mruga średnio 1-2 razy co 10 sekund, a każde mrugnięcie trwa około 1/3 sekundy. Oznacza to, że w ciągu 12-godzinnego dnia mrugamy łącznie około 25 minut.

Czytaj też: Masz PROBLEMY ZE WZROKIEM? Koniecznie włącz do swojej diety BANANY!

Źródło: Hyabak.pl/Poradnikzdrowie.pl

Zdjęcia: Pexels

Komentarze

Komentarze