Dlaczego dziecko nie chce (nie potrafi) sprzątać? I JAK to zmienić?
Dlaczego dziecko nie chce, bądź nie potrafi sprzątać. Dlaczego polecenie „posprzątaj pokój”, „posprzątaj zabawki” jest tak często ignorowane przez dzieci?
Powodów jest kilka, wyjaśniamy, jakie są przyczyny i jak pomóc dziecku z nauką sprzątania.
Po pierwsze, małe dzieci nie mają potrzeby ładu, porządku, chowania rzeczy do szafek, odkładania na półki itp. Po prostu nie odczuwają czegoś takiego jak bałagan. Tym bardziej, że to co my możemy uznać, że rozrzucone zabawki jest na przykład konstrukcją stworzoną przez malucha.
Po drugie, komunikat „posprzątaj” dla małego dziecka może być niezrozumiały. Potrzeba więc wyjaśnić, że oznacza to np.
- odłożenie pluszaków do skrzynki/kosza
- włożenie klocków do pudełka
- odłożenie książek na półkę itp.
I tu też warto spojrzeć na urządzenie pokoju, czy też kącika dla dziecka – czy faktycznie każda rzecz ma przeznaczone dla siebie miejsce? Jeśli bowiem nie mamy wyznaczonego miejsca np. dla pluszaków, to będą one odkładane raz tu, raz tam. Trudno więc w takiej sytuacji nauczyć syna czy córkę odkładania zabawek „na miejsce”.
Kolejną kwestią jest to, że dziecko napracowało się budując coś z klocków, czy też „bazę” z poduszek. Tak więc opór przed sprzątaniem może wynikać z tego, że maluch nie chce niszczyć swojej pracy.
Jak zachęcić dziecko do sprzątania?
- ustalmy, gdzie co powinno leżeć i mówiąc o porządkach nie każmy „posprzątać” tylko dawajmy konkretne komunikaty np. klocki chowamy do pudełka
- możemy wymyślić zabawę np. że kredki idą spać i trzeba je włożyć do ich pudełka albo do piórnika
- jeśli maluch nie chce burzyć tego, co zbudował w ciągu dnia, ustalmy czy i gdzie dana budowla może zostać do jutra
Warto też wskazać, że i my coś robimy gdy dziecko sprząta, np. „Ty odłóż książki na półkę, a ja schowam klocki/ zacznę robić kolację/ przykuję Ci pościel do spania”. Lub też włączyć się w sprzątanie razem z dzieckiem.