Dlaczego ludzie są nieszczęśliwi ? Specjalista wskazał dwie przyczyny !

Co odpowiada za to, że wiele osób jest nieszczęśliwych, przytłoczonych codziennością i niepogodzonych ze sobą ? Dr Joseph Ciarrochi, profesor psychologii z Uniwersytetu w Sydney, wskazał dwa nawyki, które winne są nieszczęściom.

Ludzie z problemami

Do gabinetu naukowca od lat trafia wiele osób, które potrzebują pomocy. Ludzie, którzy zmagają się z depresją, stresem, kompulsywnym objadaniem i innymi nałogami. Jak zauważył dr Ciarrochi wśród pacjentów głównie powtarzają się dwa nawyki, które mocno ich unieszczęśliwiają.

Bezustanna próba ucieczki

Osoby nieszczęśliwe ciągle przed czymś lub przed kimś uciekają. To wywołuje ich problemy. Im bardziej starają się pozbyć uciążliwych myśli, uciec od uczuć, pragnień, tym te bolączki ich dopadają. Próba ucieczki wysysa z nich energię, którą mogliby wykorzystać do czegoś dobrego. Niektórzy myślą bez przerwy o utracie kilogramów. Cały czas przez to czują, że nie są dość dobrzy. Jeśli schudną nadal będą unikać jedzenia. A unikanie jest bardzo nieskuteczną formą motywacji.

Budowanie samoakceptacji przez wygląd

Powtarzający się nawyk osób nieszczęśliwych to budowanie samoakceptacji poprzez opinie innych ludzi. Takie osoby nie potrafią ocenić siebie właściwie. Jedynie opinia kogoś z boku ma dla nich znaczenie. Przeglądają się w oczach innych osób. To ich unieszczęśliwia i nie pozwala cieszyć się życiem. Wygląd zewnętrzny dla nich jest najważniejszym wyznacznikiem. Te osoby dążą do perfekcji i nigdy nie są z siebie dostatecznie zadowolone. To sprawia, że czują się coraz gorzej.

źródło: radiozet.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze