Dlaczego warto mieć więcej niż jedno dziecko

Ciężkie poranki po nieprzespanej nocy nie zachęcają do rozważań nad poczęciem kolejnego potomka. A do tego stawianie czoła codziennym zmaganiom, chorobom, poczuciu uwięzienia w domu. A jednak radość jaką daje dziecko, wydaje się wynagradzać podwójnie trudy wychowania.

Aż w końcu decydujemy się na dalsze powiększanie naszej rodziny. Posiadanie tylko jednego dziecka wiąże się z wygodą, mniejszymi wydatkami. Każdy kij ma dwa końce. Wielu rodziców mających tylko jedno dziecko narzeka, że tak naprawdę jest im trudniej, ponieważ dzieci zazwyczaj nie chcą i nie lubią bawić się same. Wtedy też wypełnienie czasu wolnego malucha spoczywa wyłącznie na rodzicach.

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-para-milosc-ludzie-2253879/

Wielodzietne rodziny mają lepiej

Jednym argumentem nie można wygrać całego sporu. Zatem czynników przemawiających „za” jest znacznie więcej. W rodzinie składającej się z więcej niż trzech osób, łatwiej jest uczyć rodzeństwo wielu przydatnych na życie cech. Takich jak: umiejętność dzielenia się, podejmowania decyzji z uwzględnieniem innych. W młodym wieku niezwykle istotne jest, aby uczyć się podziału na role, pomocy słabszym, a to wszystko następuje dzięki wspólnym interakcjom rówieśników.
Nie należy zapominać o tym, że rodzice jedynaków mają więcej czasu i energii, a tym samym są bardziej zadowolone. Z drugiej strony nic nie przeceni miary miłości, jaką rodzic darzy swe maleństwo. Waga za i przeciw jest dość wyrównana, szczególnie jeśli mowa o nowoczesnych rodzinach.
Trudno z drugiej strony odebrać dziecku, możliwość tworzenia jednego z najważniejszych związków w jego życiu, relacji z jednym lub kilkoma rodzeństwem.

Nowoczesny model rodziny
Dzisiejszy model rodziny nieco odbiega od modelu tradycyjnego. Kobiety sukcesu są szczęśliwsze z jednym dzieckiem. Mogą wtedy pogodzić wychowanie ze wspinaniem się po szczeblach kariery. Z pewnością posiadanie co najmniej jednego dziecka sprawia, że pary są szczęśliwsze niż te bez dzieci.
Czy „tradycyjne” rodziny czerpią więcej szczęścia z posiadania dwojga dzieci niż „nowoczesne”? Wydaje się, że odpowiedz brzmi tak. Najwięcej szczęścia w rodzinie sprawia w ogóle posiadanie dzieci, ilość jest kwestią zależną od wielu czynników, w tym osobowości.

Komentarze

Komentarze