DRAMAT na rynku owocowym! Być może nie będzie cię już STAĆ na truskawki… ZNAMY CENĘ!

Krajowe truskawki będą o wiele droższe niż przed rokiem. A wszystko to efekt suszy i pandemii.

Truskawki czas start

Jeżeli lubicie jeść truskawki, to mamy dla was złe wieści. W tym roku krajowe truskawki będą znacznie droższe niż jeszcze przed rokiem. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka.

  1. Susza i przymrozki, które mogą ograniczyć wielkość tegorocznych zbiorów
  2. Po drugie – brak pracowników sezonowych z Ukrainy, którzy z uwagi na pandemię koronawirusa, wyjechali z naszego kraju i nie mogą już pracować na plantacjach owoców.

Pojawiły się wcześniej, ale są droższe

Truskawi pojawiły się w tym roku w sprzedaży znacznie wcześniej niż zwykle, ale za to są o wiele droższe. „Business Insider” donosi, że są to na razie owoce spod osłon. Kiedy skosztujemy tych z plantacji? Za mniej więcej 2 tygodnie.

Czytaj też: FATALNE wieści! Wykryto nową, ZMUTOWANĄ formę koronawirusa! Co to oznacza?

truskawki
Pixabay

Cena powala

W miniony wtorek, kilogram truskawek krajowych kosztował na rynku hurtowym w Broniszach średnio 25 zł, a importowanych – 20 zł.

„W porównaniu z poniedziałkiem ceny wzrosły o 3 zł na kilogramie. Zestawienie z rokiem ubiegłym nie daje niestety dużych nadziei na niskie ceny w tym sezonie. O tej samej porze roku w 2019 r. ceny były dużo niższe niż obecnie – krajowe truskawki kosztowały wtedy 19 zł. Teraz są o 6 zł droższe za kilogram” – donosi portal Wiadomościhandlowe.pl.

Winny jest m.in. deszcz

Na cenę truskawek miał wpływ m.in. deszcz, a raczej jego brak.

„W Polsce trochę padało, ale wciąż za mało, żeby poprawić zbiory. To odbija się na cenach – jest drożej niż przed rokiem, a i truskawek będzie mniej” – wskazują plantatorzy, dodając, że tegoroczna susza może być jedną z najgorszych w historii naszego kraju.

Nie ma rąk do pracy

Kolejnym problemem jest to, że brakuje rąk do pracy i owoców nie ma komu zbierać.

„Nie będzie miał kto zbierać truskawek, a tym samym podaż owoców będzie ograniczona, co przełoży się na ich wyższe ceny” – donoszą Wiadomościhandlowe.

Czytaj też: Polacy boją się koronawirusa, a tymczasem NADCIĄGA…?!

Żródło: Business Insider, Wiadomościhandlowe

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze