DRAMATYCZNY apel ekspertów. „Jest GORSZA od koronawirusa!”

Specjaliści z całego świata, walczący z pandemią COVID-19, domagają się od gigantów technologicznych „zapanowania nad zalewem dezinformacji”.

Globalna dezinformacja

W liście otwartym, który został opublikowany w „New York Timesie” wirusolodzy, lekarze, pielęgniarze i pracownicy instytucji opieki medycznej, walczący z pandemią koronawirusa, domagają się od potentatów technologicznych, takich jak Facebook, Twitter i Google, by „nie wzniecali dalej kłamstw, oszczerstw i wymysłów, które zagrażają zdrowiu nas wszystkich”.

„Teraz mierzymy się nie tylko z pandemią COVID-19, ale także z globalną infodemią dezinformacji. Chodzi o fałszywe doniesienia o tym, że przykładowo kokaina jest skutecznym lekarstwem na koronawirusa, albo że wirus wywołujący COVID-19 powstał w chińskim lub amerykańskim laboratorium broni biologicznej, które rozchodzą się w sieci szybciej niż koronawirus. Platformy internetowe podjęły już próby przeciwdziałania: usuwają niektóre materiały oznaczone jako fałszywe i bezpłatnie publikują ogłoszenia Światowej Organizacji Zdrowia. To jednak nie wystarcza” – piszą eksperci.

Czytaj też: JEST SZCZEPIONKA! Wyrażono ZGODĘ na testy kliniczne w Kanadzie!

koronawirusa
Pixabay

Plaga nieprawdziwych informacji

Eksperci przestrzegają przed zalewem fałszywych informacji na temat koronawirusa.

„Gigantyczny zalew fałszu i treści wprowadzających w błąd na temat koronawirusa nie jest odosobnionym przypadkiem, ale częścią globalnej plagi. Na Facebooku widzieliśmy już twierdzenia, że dwutlenek chloru leczy raka i pomaga osobom z autyzmem, że milionom Amerykanów »wstrzyknięto wirusa raka« razem ze szczepionką na polio albo że zaburzenie ADHD zostało wynalezione przez wielkie koncerny farmaceutyczne. Te kłamstwa mają groźne konsekwencje” – napisano w liście.

Lekarze z całego świata zaapelowali do platform technologicznych, aby podjęły natychmiastowe i systematyczne działania w celu powstrzymania napływu nieprawdziwych informacji.

„Pracując w szpitalach klinikach i przychodniach całego świata aż za dobrze znamy realne konsekwencje tej infodemii. A chociaż walczymy z reperkusjami tych kłamstw, to właśnie nas często obarcza się winą. Dezinformacja godzi w morale ludzi, którzy i tak pracują często na skraju wyczerpania, a koszty zwalczania i skutków są coraz większym obciążeniem dla topniejących budżetów zdrowia publicznego”.

Czytaj też: Czy szczepionka na COVID-19 BĘDZIE OBOWIĄZKOWA? Szumowski odpowiada!

Źródło: DW

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze