Dzieci, które mają starszych BRACI mają GORSZE…

Jak wynika z badań, dzieci, które mają starszych braci (lub co najmniej jednego starszego brata), wykazują gorsze umiejętności językowe niż dzieci, które mają starszą siostrę (lub siostry).

Posiadanie brata niekorzystnie wpływa na…

Większość z nas myśli, że dzięki starszemu rodzeństwu, nasze dziecko będzie miało okazję dorastać z kimś, kto będzie nad nim czuwać i wprowadzać je w życie. Chociaż w wielu sytuacjach rzeczywiście tak jest, przeprowadzono już kilka badań, które dowodzą, że dzieci, które mają starsze rodzeństwo, a konkretnie braci, mają gorsze zdolności językowe niż dzieci, które nie mają starszego rodzeństwa.

Badania

Zespół badawczy z Instytutu Badawczego Inserm wykazał, że rzeczywiście dzieci, które wychowują się ze starszym bratem, mają gorsze umiejętności językowe.

Badaniem objęto ponad 1000 dzieci. Obserwowano je od urodzenia do piątego i pół roku życia. Umiejętności językowe dzieci zostały przetestowane w wieku 2, 3 oraz 5,5 lat. Naukowcy mierzyli ich poziom słownictwa, składnię i rozumowanie.

Wyniki

Odkryto, że dzieci, które mają starszego brata, miały średnio dwumiesięczne opóźnienie w rozwoju języka w porównaniu do dzieci, które wychowują się ze starszą siostrą.

Czy da się to jakoś wytłumaczyć?

Aby wyjaśnić ten dziwny wynik, naukowcy przedstawili już pewną teorię. Zdaniem badaczy, starsze siostry mogą być bardziej skłonne rozmawiać z młodszym rodzeństwem i mogą być bardziej chętne do angażowania dziecka w zabawę, gdy ich rodziców nie ma w domu lub są czymś zajęci.

Co sądzisz o wynikach tego badania? Daj nam znać w komentarzach!

Czytaj też: Altruizm czy PARANOJA?! Kobieta URODZIŁA dziecko PARTNERA swojego BRATA!

Źródło: Science Daily

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze