Dzieci mylą je z cukierkami. KONSEKWENCJE mogą być TRAGICZNE

Są bardzo wygodne w użyciu. Wystarczy wrzucić je do pralki i włączyć urządzenie. Nie musimy odmierzać odpowiedniej ilości detergentu piorącego. O czym mowa? O kapsułkach do prania. Jednakże, jak wynika z badań naukowców, są one niebezpieczne dla dzieci.

Poparzenie i zatrucie
Amerykańscy badacze dowiedli, że kapsułki piorące mogą doprowadzić do poparzenia (gdy detergent przedostanie się do oka), zatrucia i zadławienia się (gdy znajdzie się w jamie ustnej), a nawet oparzenia skóry.

Dlaczego cieszą się one zainteresowaniem maluchów? Zwykle są wielobarwne, więc przykuwają ich uwagę. Dzieci bawią się nimi, przekłuwają, a następnie detergent przedostaje się do ich oczu np. za pośrednictwem palców dłoni. Czasami dzieci myślą, że to cukierki.

Wyniki badań
Na łamach JAMA Ophthalmology opublikowano wyniki z analiz raportów dotyczących wizyt dzieci między 3. a 4. rokiem życia w szpitalach z powodu urazu oka (miały one miejsce między 2011 a 2015 r.).

Okazało się, że 1 021 przypadków było wywołane przez kontakt z detergentem. Ponadto w ciągu tych kilku lat liczba oparzeń związanych z kapsułkami wzrosła z 12 do 480 (od 2012 do 2015 r.).

– Detergent może spalić rogówkę, pozostawiając bliznę, która osłabia wzrok lub (potencjalnie) wywołuje ślepotę — powiedział dr R. Sterling Haring z Johns Hopkins University w Baltimore.

Co zrobić?
W związku z powyższym należy pamiętać o tym, by przechowywać kapsułki piorące poza zasięgiem wzroku i zdala od rąk dziecka.

Jeśli jednak dojdzie do ich kontaktu z okiem malucha, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Warto też przemywać narząd wzroku zimną wodą w celu wypłukania detergentu (przez ok. 20 minut).

Źródło: consumer.healthday.com
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze