Dziecko u psychologa czyli jak się przygotować do rozmowy ze specjalistą

Dziecko zanim spotka się z psychologiem , musi dokładnie wiedzieć kim jest psycholog i czym się zajmuje. Powinnaś wyjaśnić dziecku jak będzie wyglądało spotkanie i o co może pytać psycholog. Wówczas maluch poczuje się pewniej i nie będzie się stresować wizytą.

Przed wizytą

Wyjaśnij dziecku, że psycholog chce poznać malucha i z nim porozmawiać. Będzie zadawał pytania w celu lepszego zrozumienia dziecka. Przygotuj też listę tematów, które chcesz poruszyć ze specjalistą. Będzie on również rozmawiał z tobą. Powiedz co w zachowaniu dziecka niepokoi cię najbardziej.

Ważne wydarzenia

Zapisz sobie jakie ważne wydarzenia wiążą się z zachowaniem dziecka. To może być ważne przy zdiagnozowaniu problemu. Zabierz ze sobą notatnik i książeczkę zdrowia dziecka.

Bądź otwarta

Podejdź pozytywnie do spotkania. Bądź otwarta na rozmowę. Przygotuj się na to, że psycholog na chwilę wyprosi cie z gabinetu żeby porozmawiać z dzieckiem. To normalna praktyka.

Czego nie robić

Nie kłam, nie zmyślaj, nie dramatyzuj bo specjalista i tak się pozna od razu na twojej nieszczerości. Nie mów też nic złego o dziecku bo maluch zamknie się w sobie i terapia może nie przynieść określonego skutku. Jeśli chcesz porozmawiaj ze specjalistą na osobności.

Nie stresuj się

Nerwy nie przyniosą niczego dobrego. Dzieci doskonale wyczuwają nastroje rodziców i podzielają ich niepokój. Bądź opanowana i otwarta a wizyta przyniesie dobry rezultat.

źródło: papilot.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze