Dziś Tłusty Czwartek! W TYCH miejscach zjesz najsmaczniej!

Dziś Tłusty Czwartek. Święto, w którym to grzech nie zjeść choćby jednego pączka. Gdzie możemy zjeść najsmaczniejsze słodkości i wypieki? Podpowiadamy!

Tłusty Czwartek – co to za dzień?

Tłusty Czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim, jest to ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako „zapusty”. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i tradycyjnie przypada na tydzień przed Środą Popielcową. Z uwagi na fakt, że data Tłustego Czwartku zależy od daty Świąt Wielkanocnych, dzień ten jest ruchomy…

Czytaj też: Faworki Magdy Gessler. Idealne na Tłusty Czwartek. Sekretem przepisu jest…

tłusty
Unsplash

Gdzie zjemy najsmaczniejsze wypieki?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie się wybrać po pączki i inne przysmaki, portal DANE.gov.pl przygotował specjalnie dla nas listę regionalnych i tradycyjnych produktów.

Możemy szukać według województw lub też kategorii. Jeżeli znudziły się wam tradycyjne pączki i macie ochotę spróbować coś zupełnie innego, oto kilka przepysznych specjałów do wypróbowania!

·       Grochowinki kociewskie – to przysmak z województwa pomorskiego. Smakołyk ten po usmażeniu przypomina… wysuszone strąki grochu lub fasoli. Czym się one różnią się od tradycyjnych faworków? Podobno są od nich bardziej chrupiące, ale też lekko drożdżowe w smaku.

·       Śląski chrustek – znajduje się na liście produktów tradycyjnych od 2011 r. Wyglądem przypomina tradycyjne faworki, a pachnie ciastem francuskim i cukrem waniliowym.

·       Pączki żakowolskie z powidłami z antonówek – to tradycyjne pączki z nietypowym nadzieniem. Na liście znajdziecie też pączki lubuskie, świętokrzyskie pączki opatowskie, staropolskie pączki z Ostrowa Lubelskiego i…

·       Pùrcle kaszubskie – znajdują się one na liście od 2008 r. To pulchne okrągłe pączki o brązowej skórce, które posiadają kremowe wnętrze.

Udanego Tłustego Czwartku!

Źródło: DANE.gov.pl

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze