Ferie za pasem. Bonem turystycznym zapłacimy za obóz ,ale już nie za półkolonie.

Dodatkowy urlop podczas ferii zimowych może okazać się dużym problemem dla wielu rodziców, szczególnie w czasie pandemii. Pomocnym rozwiązaniem w opiece nad dziećmi mogą być jednak półkolonie i obozy zimowe. Za obozy możemy zapłacić bonem turystycznym. Koszt półkolonii musimy pokryć niestety we własnym zakresie.

 

Ferie zimowe w Polsce

W tym roku termin ferii zimowych z powodu pandemii koronawirusa został wyznaczony tylko w jednym terminie dla całego kraju. Dzieci będą korzystać z wypoczynku od 4 do 17 stycznia. Utrudnieniem mogą być restrykcje, które ograniczają na razie podróżowanie i korzystanie z obiektów noclegowych.

Co z tym bonem ?

Jeśli rodzice zdecydują się wysłać dziecko na obóz zimowy to będą mogli za niego zapłacić bonem turystycznym. Na każde dziecko przysługuje bon o wartości 500 zł. Na dziecko niepełnosprawne wartość bonu jest podwojona.

Bon tylko na zimowisko

Bon turystyczny możemy wykorzystać do końca marca 2022 r. Musimy pamiętać ,że płacimy nim za usługi hotelowe lub imprezy turystyczne. Obóz zimowy podlega tej klasyfikacji, ale półkolonie niestety już nie. Jak wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS : „ Usługa hotelarska to krótkotrwałe , ogólnodostępne wynajmowanie mieszkań, domów, pokoi , miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie w obrębie obiektów, usług z tym związanych. Impreza turystyczna to natomiast połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług na potrzeby tej samej podróży lub wakacji – przewozu pasażerów, zakwaterowania lub wynajmu pojazdów samochodowych. Imprezą turystyczną nie jest jednak wycieczka trwająca krócej niż 24 godziny, chyba że obejmuje nocleg. W ramach wyjątku bonem można zapłacić za imprezę turystyczną oferowaną okazjonalnie , na zasadach niezarobkowych i wyłącznie ograniczonej grupie podróżnych przez organizację pożytku publicznego. Standardowa półkolonie nie spełnia tych warunków .”

Bonem można płacić firmom , które zostały zarejestrowane przez Polską Organizację Turystyczną . Listę podmiotów można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel

zdjęcie: pixabay.com

Komentarze

Komentarze