Finowie OSTRZEGAJĄ przed noszeniem TYCH maseczek! Po GODZINIE są śmiertelnie niebezpieczne!

Fińscy naukowcy ostrzegają przed noszeniem maseczek z naturalnych materiałów! Dlaczego?

Unikaj ich, jak ognia!

Zdaniem fińskich naukowców, maseczki wykonane z łatwo dostępnych tkanin, jak bawełna czy poliester, nie zabezpieczają osoby, która je nosi przed koronawirusem, ale mogą oczywiście ochronić innych przed takim zakażeniem. Jaki materiał wykazuje największą skuteczność? Jak wynika z ostatnich badań, poliester jest skuteczniejszym materiałem niż bawełna.

Badanie

W maju państwowe Technologiczne Centrum Badawcze (VTT) przeprowadziło obszerny eksperyment, w trakcie którego badano skuteczność maseczek wykonanych z różnych tkanin. W badaniu użyto dwóch rodzajów maseczek – pierwsza była wykonana z bawełny a druga z poliestru.

Wyniki

Badacze wykazali, że tkaninowe maseczki pełnią bardzo niewielką funkcję ochronną.

„Używając ich, można jednak skrócić drogę przemieszczania się kropelek wyrzucanych w trakcie kaszlu, czy też mówienia, sapania lub smarkania, dzięki czemu drobinki nie docierają łatwo do innych, przebywających w najbliższym otoczeniu” – pisze Interia.

Czytaj też: FATALNE wieści! Wykryto nową, ZMUTOWANĄ formę koronawirusa! Co to oznacza?

maseczek
Pixabay

Poliester jest lepszy?

Testy udowodniły, że materiał poliestrowy, nie tylko lepiej odpiera wodę, ale też jest bardziej efektywny w zatrzymaniu cząsteczek, niż bawełna.

W trakcie badania ochotnicy przez godzinę nosili maseczki wykonane albo z bawełny albo z poliestru.

Z badań wynika, że:

  • skuteczność maseczek tkaninowych w zatrzymywaniu cząsteczek jest na poziomie 20-45 proc.
  • skuteczność masek przeznaczonych do profesjonalnego użytku typu FFP3 – ok. 99 proc., a FFP1 – ok. 90 proc.

Najlepsze sztuczne tkaniny

Według naukowców, najlepsze są te wykonane z mikrofibry, które są w stanie zatrzymać nawet do 70 proc. cząsteczek poniżej 2,5 mikrometrów. Jeżeli zaś chodzi o noszenie masek przeciwpyłowych, to działają one na poziomie 70-80 proc., a więc są one lepsze od tych z tkanin.

VTT podkreśla, że maseczki tkaninowe są doskonałym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów, więc nie należy używać ich dłużej niż przez godzinę.

Czytaj też: FATALNE prognozy dla Polaków! Wraz z drugą falą koronawirusa NADEJDZIE…

Źródło: Interia

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze