Gorączka u dziecka. Jak sobie z nią radzić?

Gorączka u dziecka zawsze spędza sen z powiek zatroskanym rodzicom. A wszystko dlatego, że gorączka świadczy o tym, że w organizmie toczy się proces chorobowy. Ale czy zawsze gorączka oznacza kłopoty? Kiedy należy ją zbijać i jak to zrobić w bezpieczny sposób?

Przyczyny wysokiej gorączki u dzieci

Z reguły przyczyną wysokiej gorączki jest rozwijająca się infekcja bakteryjna lub wirusowa. Objaw ten może się pojawić także w trakcie ząbkowania, lub po szczepieniu. Gorączka może współistnieć z takimi jednostkami chorobowymi jak: zapalenie, ucha, grypa, trzydniówka, świnka, różyczka, ospa wietrzna, czy też zakażenia rotawirusami (grypa żołądkowa, grypa jelitowa).

Objawy i interpretacja wskazań termometru

Wysoka gorączka jest objawem, który łatwo zauważyć. Dziecko ma rozgrzane czoło, zarumienione policzki i szkliste oczy. Dziecko jest senne i marudne, mogą tez pojawić się dreszcze i oddychanie przez usta.

Jak interpretować temperaturę?

U niemowlaków o gorączce mówimy dopiero, gdy temperatura ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza, Wynika to z tego, że w tym wieku układ termoregulacji jest jeszcze niestabilny i temperatura ciała zdrowego niemowlaka może się wahać od 36,6 do 37,5 stopni Celsjusza. Z kolei u starszych dzieci wysoką gorączką jest temperatura powyżej 38,5 stopni Celsjusza, a temperatura powyżej 40 stopni wymaga pilnej konsultacji u lekarza.

 

Źródło: www.pl.freepik.com

 

Sposoby na temperaturę

Nie zawsze wysoka gorączka musi się skończyć wizytą u lekarza. Na wysoką gorączkę można podać dziecku łagodne leki przeciwgorączkowe, które są dedykowane maluchom i są uznane przez lekarzy za bezpieczne. Można także poradzić sobie z gorączką u dziecka naturalnymi sposobami, takimi jak:

 

  • Zimne okłady na czoło, kark oraz łydki. Można je wykonać z ręcznika zamoczonego w zimnej wodzie. Pomaga to zbić temperaturę i złagodzić objawy wysokiej gorączki.
  • Kąpiel w chłodnej wodzie. Należy jednak pamiętać, aby temperatura wody była niższa od temperatury ciała o maksymalnie 2 stopnie Celsjusza. 
  • Gorące mleko z miodem i czosnkiem. Nie jest to smaczna mikstura, jednakże jest to duży zastrzyk zdrowia podczas choroby. Miód i czosnek mają działanie antybakteryjne, a także stymulują układ immunologiczny.
  • Napary z lipy, czarnego bzu, jeżyn lub malin. Dziecko powinno wypić ciepły napar, a następnie rozgrzać się pod grubą kołdrą, aby porządnie się rozgrzać i wypocić toksyny chorobowe.

 

ZOBACZ TEŻ: Co zamiast słodyczy? Poznaj zdrowe przekąski dla dzieci!

 

Źródło: www.medonet.pl

 

Komentarze

Komentarze