Kolorowanki to łatwizna? Zdziwisz się, ile przynoszą dziecku korzyści!

Nie wszystkie dzieci lubią kolorować obrazki, ale warto spróbować przekonać malucha, by spróbował polubić zabawę z kredkami. To zajęcia dobrze wpłynie na jego rozwój , koordynację i wyobraźnię.

 

Lepsza koncentracja

Kolorowanie poprawia koncentrację dziecka, uczy cierpliwości i dokładności. Jeśli maluch miewa problemy z tymi cechami to warto poświęcić czas kolorowaniu.

Zwalcza stres

Zabawa z kredkami wycisza i uspokaja. Rysunki malucha mogą nam też pokazać w jakim stanie emocjonalnym jest dziecko. Malowanie jest odzwierciedleniem jego przeżyć i emocji. Rysowanie pozwala też na doskonalenie samodzielności dziecka.

Wyobraźnia i kreatywność

Kolorowanka może być bazą do stworzenia własnego rysunku. Warto zachęcić dziecko żeby do kolorowanki dorysował własne rysunki, użył kolorów, które uważa za najlepsze. Taka improwizacja rozwija wyobraźnię. Uczy też podejmowania decyzji.

Sprawność manualna

Kolorowanie jest wstępem do pisania. Rozwija motorykę , uczy trzymania kredki a później długopisu co przyda się w nauce pisania. Dziecko dzięki temu ćwiczy sprawność palców i dłoni. Doskonali koordynację wzrokowo-ruchową i uczy się staranności i precyzji.

Precz z nudą

Rysowanie i kolorowanie są doskonałym sposobem na nudę. Zajmą dziecko podczas podróży czy złej pogody. Namalowanie obrazka dostarcza dziecku ,a także rodzicowi wiele radości i uśmiechu.

Przygotowuje do szkoły

Dzięki kolorowaniu dziecko rozwija pamięć, wyobraźnię, samodzielność , co jest dobrym przygotowanie do nauki szkolnej. Maluch uczy się jak wykonywać zadania, a także poznaje otaczający świat , gdy koloruje obrazki edukacyjne.

Mały twórca

Kolorowanki mogą stać się inspiracją do tworzenia innych form plastycznych. Dziecko z chęcią wykorzysta plastelinę żeby ulepić np. kota , którego wcześniej narysował

Warto żeby dziecko nie tylko kolorowało gotowe rysunki , ale żeby tworzyło własne. Taka forma zabawy ma więcej zalet , również tych motorycznych. Tworząc własne rysunki , dziecko wykonuje wiele ruchów ręką. To wpływa na jego rozwój.

Kolorowe kredki

Warto kupić miękkie kredki , które są jednocześnie odporne na złamania. Urozmaiceniem będą też farbki i masy plastyczne.

Galeria małego artysty

Stwórzcie wspólnie galerię obrazków, które namalował maluch. Chwal dziecko za kreatywność. Pokazuj jego rysunki np. gościom , którzy was odwiedzą. To sprawi wiele radości dziecku i zmotywuje go do dalszej twórczości.

źródło: akademiamadregodziecka.pl

zdjęcie: pixabay.com

 

Komentarze

Komentarze