Jak odstawić dziecku SMOCZEK

Ssanie smoczka jest dla dzieci ukojeniem niemal w każdej sytuacji. Dziecko chętnie sięga po smoczek gdy jest głodne, zmęczone lub też zdenerwowane. Są jednak takie dzieci, które zabierają swojego gumowego przyjaciela dosłownie wszędzie i nie zamierzają się z nim rozstać. W jaki sposób odstawić smoczek, aby nie było dramatów? I kiedy jest najlepszy moment?

Smoczek niewątpliwie daje ukojenie nie tylko maluchowi, ale także rodzicom. Dzięki niemu dziecko jest spokojniejsze, a rodzic ma chwilę wytchnienia. Specjaliści jednak ostrzegają, że w pewnym wieku dziecka ssanie smoczka jest niewskazane. Niestety, niektóre dzieci nie potrafią tak łatwo z niego zrezygnować.

Kiedy odstawić smoczek?

Specjaliści nie są zgodni w tym temacie. Jedni uważają, że najlepiej odstawić smoczek około 6 miesiąca życia, kiedy dziecko nie jest jeszcze tak bardzo z nim związane. Z drugiej strony, są specjaliści, którzy twierdzą, że z odstawieniem smoczka można poczekać do czasu, aż dziecku będzie można wytłumaczyć, że trzeba zrezygnować ze smoczka.

Logopedzi uważają, że smoczek należy odstawić jak najszybciej, ponieważ może on powodować seplenienie na etapie rozwoju mowy. Z kolei stomatolodzy twierdzą, że smoczek należy odstawić przed 18 miesiącem życia, aby uniknąć problemów ze zgryzem i próchnicą.

 

Źródlo: PIXABAY.COM

 

Jak się do tego zabrać?

Odstawienie smoczka z dnia na dzień zapewne będzie prostsze w przypadku dzieci, które jeszcze nie mówią. U starszych dzieci mamy niestety utrudnione zadanie. Oto kilka rad, które pomogą w miarę bezboleśnie rozstać się ze smoczkiem:

  • Odstawiaj dziecku smoczek stopniowo. Na początek można wprowadzić zasadę „smoczek tylko do spania”.
  • Zacznij odstawianie smoczka stopniowo już od 6 miesiąca życia dziecka, kiedy dieta jest rozszerzana i dziecko dostaje dużo nowych bodźców smakowych i dotykowych w obrębia jamy ustnej.
  • Nie odwlekaj w czasie odstawienia smoczka. Im dziecko jest starsze, tym bardziej może być związane ze swoim gumowym przyjacielem i trudniej jest mu z niego zrezygnować.
  • Poczekaj z zabraniem smoczka, jeśli w życiu malucha zbyt wiele się obecnie dzieje.
  • Możesz wykorzystać sytuację, gdy smoczek się zepsuje lub się zgubi. Szukaj smoczka razem z dzieckiem, a gdy nie uda się go znaleźć, wytłumacz, dlaczego nie kupisz mu nowego.
  • Zaproponuj dziecku zamianę smoczka na inny przedmiot, np. pluszową maskotkę.
  • Nie ośmieszaj, nie strasz i nie zawstydzaj dziecka z tego powodu, że używa smoczka. Frustracja dziecka może spowodować, że jeszcze bardziej będzie potrzebowało ukojenia poprzez ssanie smoczka.
  • Wytłumacz na spokojnie maluchowi, dlaczego trzeba odstawić smoczek (np. żeby nie mieć krzywych ząbków i próchnicy)

Nie ma jednej skutecznej metody na odstawienie smoczka, ponieważ na każdego co innego zadziała. Z pewnością jednak, prędzej czy później uda nam się przekonać malucha do zrezygnowania z gumowego uspokajacza.

 

ZOBACZ TEŻ: NOCNIKOWANIE- jak nauczyć dziecko siadać na nocnik

 

Źródło: www.mjakmama24.pl

 

 

Komentarze

Komentarze