Jak przezwyciężyć WIECZORNĄ ochotę na słodycze? Oto 3 proste kroki!

Wiele osób odczuwa wieczorem chęć na zjedzenie czegoś niezdrowego, a najlepiej słodkiego. Czy da się jakoś pokonać wieczorną ochotę na słodycze?

Potrzeba zjedzenia przed snem słodyczy

Rosyjski dietetyk Aleksiej Kowalkow ujawnił metodę, która może pomóc pozbyć się łaknienia słodyczy przed snem. Dietetyk podkreśla, że wieczorem w organizmie wydziela się insulina, która obniża poziom cukru we krwi. Z tego powodu dana osoba odczuwa głód i chęć spożywania szkodliwych, a najczęściej słodkich potraw.

„Jeśli masz ochotę na coś słodkiego wieczorem, oznacza to, że w ciągu dnia nie jadłeś węglowodanów” – powiedział Alexey Kovalkov, specjalista od żywienia.

Jak pozbyć się chęci wieczornego podjadania?

Aby zwalczyć wieczorny apetyt na niezdrowe jedzenie, Kovalkov zaleca, aby około 17-18 po południu zjeść danie, które podniesie poziom cukru we krwi. Ponadto lekarz zaleca codzienne spożywanie do 100 gramów węglowodanów.

Czytaj też: Emocjonalne jedzenie – jak je powstrzymać?

Wśród innych rad ekspertów warto wymienić następujące wskazówki:

  1. Jeśli jesteś głodny, zjedz zdrowy i sycący posiłek. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że pragnienie to nie to samo, co głód. To nie twoje ciało domaga się energii, to twój mózg woła o coś, co uwalnia dużo dopaminy w układzie nagrody. Kiedy odczuwasz głód, gdy jesteś głodny, trudno się temu oprzeć. W rzeczywistości pragnienie połączone z głodem to potężny popęd, z którym większość ludzi ma trudności. Jeśli poczujesz głód, gdy jesteś głodny, jedną z najlepszych sztuczek jest natychmiastowe zjedzenie zdrowego posiłku. Zaopatrz swoją kuchnię w zdrowe przekąski lub gotowe posiłki. Pokarmy bogate w białko, takie jak mięso, ryby i jajka, są szczególnie dobre do ograniczania głodu. Jedzenie „prawdziwego” jedzenia może nie wydawać się zbyt apetyczne, gdy masz ochotę na słodkie niezdrowe jedzenie. Ale jeśli naprawdę chcesz schudnąć, na dłuższą metę warto jest to robić.
  2. Weź gorący prysznic. Niektóre osoby, które odczuwają apetyt na cukier, odkryły, że gorący prysznic lub kąpiel przynoszą im ulgę. Woda musi być gorąca – nie tak gorąca, aby poparzyć skórę, ale na tyle gorąca, aby być na granicy uczucia dyskomfortu. Pozwól wodzie spływać po plecach i ramionach, aby cię rozgrzała. Pozostań tak przez co najmniej 5–10 minut. Kiedy będziesz wychodzić spod prysznica, możesz odczuwać „oszołomienie”, tak jakbyś siedziała w saunie przez długi czas. W tym momencie twoje pragnienie na słodycze najprawdopodobniej zniknie.
  3. Idź na szybki spacer. Inną rzeczą, która może zadziałać, jest wyjście na energiczny spacer. Jeśli jesteś biegaczem, bieganie będzie jeszcze lepsze. Ma to dwojaki cel. Po pierwsze, zdystansujesz się od jedzenia, którego pragniesz. Po drugie, ćwiczenie uwolni endorfiny, czyli „dobre samopoczucie” – chemikalia w twoim mózgu, które mogą pomóc wyłączyć głód. Jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz, zrób kilka wyczerpujących serii pompek, przysiadów lub innych ćwiczeń z obciążeniem.

Źródło: Healthline

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze