Jak spać w ciąży ? Porady dla przyszłej Mamy

Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia kobiet w ciąży. Wpływa na rozwój dziecka. Dlatego tak istotne jest znalezienie odpowiedniej i bezpiecznej pozycji podczas nocnego wypoczynku.

 

Na brzuchu czy na plecach ?

W I i II trymestrze spanie na brzuchu jest możliwe. Nie wpływa jeszcze na zdrowie rozwijającego się dziecka. Jednak później spanie w tej pozycji staje się problemem. Kobiety instynktownie wybierają inne pozycje. Wypoczynek na plecach wskazany jest też tylko w początkowym okresie ciąży. Potem powiększa się macica , która uciska żyłę główną. Ta doprowadza krew z nóg do serca. Spanie na plecach może też stanowić zagrożenie dla dziecka, które w tej pozycji jest mniej dotlenione. Ciężarna może odczuwać zawroty głowy a nawet może zemdleć. Takie dolegliwości odczuwają zwykle kobiety , które są w 37.tygodniu ciąży lub w ciąży mnogiej. Dotyczy to też ciężarnych z przewidywaną dużą masą płodu. Jeśli przyszła Mama zmieni pozycję na taką podczas snu, to jak zapewniają lekarze nie powinna się martwić. Widocznie jej organizm na to pozwala.

Spij na boku. Tylko, na którym ?

Lekarze zalecają żeby spać na obu bokach. Niektórzy polecają spanie na lewym boku ze zgiętą prawą nogą w kolanie. Wypoczynek w takiej pozycji nie zaburza krążenia krwi i wspiera pracę nerek. Właściwe funkcjonowanie tego narządu zapewnia usuwanie nadmiaru wody i toksyn z organizmu. Gdy śpimy w taki sposób to niwelujemy ryzyko powstawania żylaków czy zakrzepów. Spanie na boku ułatwia ciężarnej oddychanie

Gdy pojawia się bezsenność

Zmiany hormonalne lub nieodpowiednia pozycja do spania mogą stać się przyczyną bezsenności. To źle wpływa na samopoczucie i zdrowie ciężarnej.

Zwłaszcza w III trymestrze kobiety skarżą się na problemy ze snem. Macica uciska pęcherz a efektem są częstsze wizyty w toalecie. Żeby zapobiec o bezsenności warto ograniczyć picie herbaty i zrezygnować z kawy oraz napojów energetycznych. Postaw na zdrową i lekkostrawną dietę. Jedz owoce

i warzywa. Pomocny będzie też spacer przed snem. Tlen a potem ciepła kąpiel mogą zdziałać cuda. Dobranoc !

 

Komentarze

Komentarze