Jak sprawdzić, czy jajka są świeże? To naprawdę łatwy sposób!

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże, skoro nie możemy zajrzeć do ich środka? Jest na to pewien sposób! I wcale nie chodzi nam o sprawdzenie daty ich ważności…

Sprawdzenie daty ważności jaj w sklepie jest czymś prostym i oczywistym, co jednak kiedy kupujemy jaja np. od dostawców ze wsi? Jak sprawdzić, czy na pewno są one świeże?

Jeśli przygotowujesz śniadanie lub pieczesz ciasto, możesz potrzebować świeżych jaj. Pytanie brzmi, jak sprawdzić, czy jajka w twojej lodówce nadal są dobre?

Czytaj też: Jajka – dlaczego warto je jeść?

jajka
Unsplash

Test na świeżość jaj

Chcąc sprawdzić świeżość jaj, wystarczy prosty domowy test, który polega na umieszczeniu jajek w misce z wodą. Jeśli jajka opadną na dno, oznacza to, że ​​nadal są dobre do jedzenia, ale jeśli będą unosić się na wierzchu, oznacza to, że zepsuły się.

Dlaczego?

Skorupki jaj są chłonne, co oznacza, że ​​umożliwiają przepływ powietrza. Świeże jajka zawierają mniej powietrza, więc opadają na dno. Starsze jaja będą bardziej skłonne do pływania po powierzchni wody. Świeże jajka opadną na dno miski układając się na bokach. Starsze jaja opadną na dno w pozycji przechylonej lub pionowej. Jeśli jajka pływają, są za stare i powinniśmy je wyrzucić.

Jak długo jajka są zazwyczaj świeże?

Jeśli jaja są prawidłowo przechowywane w lodówce, mogą pozostać świeże przez cztery do pięciu tygodni.

Czytaj też: 7 powodów, dla których warto jeść śniadanie. Czy wiedzieliście, że…

jajka
Unsplash

Źródło: Thekitchn

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze