Jak wygląda opieka położnej w czasie ciąży i po porodzie? Dowiedz się więcej na temat spotkań edukacyjnych.

Każda kobieta ma prawo, w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, do przysługującej jej opieki położnej środowiskowej. Położna sprawuje kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczą i ginekologiczną nad kobietą oraz neonatologiczną – nad noworodkiem do 2 miesiąca życia.

Położna środowiskowa prowadzi edukację kobiet w ciąży, w tym kobiet w ciąży wysokiego ryzyka, przygotowuje kobiety do porodu, opracowuje dla nich plan edukacji. Począwszy od 26 tygodnia ciąży aż do rozwiązania sprawuje nad kobietą opiekę w formie wizyt, które odbywają się nie częściej niż 2 razy w tygodniu? Ponadto opiekuje się noworodkiem do ukończenia przez niego 2 miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu – do 42 dnia po porodzie.

Organizacja Pracy Położnej Położna realizuje świadczenia od poniedziałku do piątku, w godzinach między 8:00 a 18:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, zgodnie z harmonogramem pracy. W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjentki świadczenie jest udzielane w dniu zgłoszenia; w pozostałych przypadkach – w terminach uzgodnionych z pacjentką. Świadczenia realizowane na podstawie zlecenia lekarskiego lub skierowania, wykonywane są zgodnie z zawartymi w nich zaleceniami.

Nie zapominaj o tym – jeśli spodziewasz się dziecka, masz pełne prawo do przysługującej Ci opieki położnej środowiskowej! Więcej szczegółów udzieli ci ginekolog lub twój lekarz rodzinny.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Zobacz też: W samej BIELIŹNIE paradują po PARYŻU! Nie zgadniesz DLACZEGO!

Komentarze

Komentarze