Jak wyrobić dowód bez wychodzenia z domu? Przeczytaj nasz PORADNIK!

Co zrobić, gdy stracimy dowód osobisty? Jak dostać nowy? Jak wyrobić ten dokument bez wychodzenia z domu?

Zgubiłeś dowód? Nie martw się! Co prawda znajdują się tam nasze bardzo ważne dane, ale dzięki nowym technologiom bezpieczeństwo możemy uzyskać bez wychodzenia z domu!

– Co się może stać, jeśli ktoś o złych zamiarach zdobędzie Wasz dowód? Może np. na Wasze nazwisko wziąć kredyt. To właśnie dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem jego utraty. Jeśli zaginiony dokument wyrabialiście całkiem niedawno, czyli jest e-dowodem, w nadziei na jego odnalezienie – zamiast od razu go unieważniać – najpierw możecie go zawiesić na 14 dni. To także można zrobić przez internet – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Zobacz także: Bardzo GORĄCE sceny w „M jak miłość”! Jak z filmu dla dorosłych!

Dokumenty najczęściej gubimy w weekend, a sprawę w urzędzie zgłaszamy w poniedziałek.

– Dniem, kiedy Polacy najczęściej korzystają z możliwości zgłoszenia online utraty dowodu osobistego jest poniedziałek – podaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Fot. Pixabay

Jak wyrobić dowód online?

Trzeba posiadać profil zaufany. Można go założyć poprzez internetowe konto bankowe. Następnie należy wejść na gov.pl i wybrać e-usługę „Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód”. Dotyczy to właścicieli tradycyjnych dokumentów, bez warstwy elektronicznej, odebranych przed 4 marca 2019 r.

Następnie należy kliknąć Wyślij zgłoszenie. Jeśli zgłaszamy uszkodzenie, musimy zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.

Gdy klikniemy Unieważnij dowód, czynność trzeba potwierdzić kodem SMS, który dostaniemy na numer telefonu, przypisany do profilu zaufanego. Dokument unieważnia się automatycznie, o każdej porze dnia i nocy.

Jeśli zaginiony dowód został odebrany po 4 marca 2019 r, zanim go unieważnimy, możemy go najpierw zawiesić na 14 dni. Jeśli go w tym czasie znajdziemy, dokument można odwiesić.

Zobacz także: Czy kary za brak maseczki są BEZPODSTAWNE? TE słowa rozwiewają wątpliwości!

Natychmiast po unieważnieniu dowodu składamy, także online, wniosek o nowy. Pamiętajmy o aktualnym zdjęciu twarzy.

Fot. Pixabay

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze

Komentarze