Jak zadbać o siebie w okresie jesienno-zimowym?

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym jesteśmy bardziej narażeni na infekcję, a otaczająca nas aura, wpływa negatywnie na nasz nastrój. Dodatkowo w tym roku, sytuacja jest ekstremalna.

https://pl.freepik.com/

Obecna sytuacja epidemiologiczna dała nam się we znaki. Zmiana dotychczasowego trybu życia, diametralnie uległa zmianie. W tych okolicznościach, szczególnie powinniśmy zadbać o naszą kondycję fizyczną i psychiczną.

Jak poprawić swoje samopoczucie?

Warunki pogodowe za oknem oraz pozamykane siłownie i kluby fitness sprawiają, że wiele osób rezygnuje ze swojej dotychczasowej aktywności fizycznej. Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, oraz ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Wysiłek fizyczny, nie tylko pomaga w zachowaniu kondycji, ale także redukuje stres, a endorfiny poprawiają nastrój. Mimo, iż okoliczności nam nie sprzyjają, warto znaleźć w sobie motywację do treningów – minimum trzy razy w tygodniu. Wystarczy około 30 minut ruchu. Nie musi to być sport wyczynowy. Joga, pilates, cardio – to proste ćwiczenia, które możemy wykonać w zaciszu swojego domu. Takie treningi pozwolą nam się wyciszyć i zrelaksować. Jest wielu trenerów, którzy udostępniają gotowe treningi na YouTube, np. Monika Kołakowska, Aneta Zając czy Ola Żelazo. Nie zapomnij o częstym wietrzeniu mieszkania, a jeśli warunki na to pozwolą, warto też wybrać się na spacer. Świeże powietrze jest również ważne.

Formę robi się w kuchni

Spędzając czas w domu, kwarantanna bądź praca z domu, wiele osób skarży się, że przybrało na wadze. Jest to skutek braku ruchu, złej diety i spożywania alkoholu. Dieta stanowi 70% sukcesu. Tyczy się to nie tylko odchudzania, ale także naszej dobrej formy. Ważne jest to co jemy, ale także jakość i ilość spożywanych produktów. Zbilansowana, zdrowa dieta, bogata w składniki odżywcze, to fundament prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podstawę powinny stanowić warzywa i owoce. Naszą inspiracją w codziennym menu, powinna być piramida zdrowego żywienia.

Suplementacja

Nawodnienie organizmu to ważna sprawa. Codziennie powinniśmy wypijać ok. 2l płynów dziennie (kawa się nie liczy). Odpowiednie nawodnienie, pozwala zwalczać ból głowy i brak koncentracji. Pamiętajmy też o suplementacji. W aptekach jest wiele suplementów diety, przeznaczonych specjalnie dla kobiet i mężczyzn. W okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy niedobór słońca, zadbajmy o dostarczenie organizmowi witaminy D.

Mimo niesprzyjających warunków, warto zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Dzięki czemu, lepiej przetrwamy ten trudny dla wszystkich czas.

 

Komentarze

Komentarze