Palenie, zła dieta i inne. Podpowiadamy, jak zmienić złe nawyki?

Złe nawyki to np. zła dieta, używki, odkładanie wszystkiego na później, obgryzanie paznokci, itd. Często te działania są silniejsze od nas. Warto zatem pracować nad swoją silną wolą, aby zmienić nawyki na lepsze.

Skąd biorą się złe nawyki?

W taki sposób reagujemy na czynniki zewnętrzne. Nawyki dotyczą wszystkich dziedzin życia. To nasza reakcja na otoczenie i osoby w naszym życiu. Są to czynności powtarzane regularnie,  czasami nieświadomie. Nerwowe obgryzanie paznokci, może być objawem stresu – nawyk. Nie wszystkie nasze rytuały są złe. Na szczęście nad tymi złymi nawykami, da się zapanować.

https://pl.freepik.com/

 

Jak zmienić złe nawyki?

Nawyki same w sobie pozwalają uporządkować codzienność. Jednak te złe, nic nie wnoszą do życia. Jak zatem sobie pomóc?

  1. Pracuj nad zachowaniami, które mogą zastąpić ten zły nawyk. Obgryzasz paznokcie w nerwowych sytuacjach? Zamień to przyzwyczajenie na inne. Zacznij spacerować, albo szukaj 5 białych rzeczy w pomieszczeniu. Dzięki temu, Twój mózg będzie koncentrował się na czymś innym.
  2. Myśl o tym co chcesz zrobić i powtarzaj to regularnie. Dzięki temu ‘zakodujesz’ sobie lepszy nawyk w głowie.
  3. Nagradzaj się za powodzenie. Dzięki temu dane zachowanie stanie się bardziej przyjemne.
  4. Jeżeli chcesz nabyć nowy nawyk ten dobry), wykonuj to regularnie. Dzięki temu nauczysz się nowego rytmu.

 

Złe nawyki wpływają nie tylko na Ciebie i Twoje zdrowie (np. papierosy), lecz na otoczenie. Może na tym cierpieć komunikacja z ludzi (nadmierne przesiadywanie w telefonie), oraz Twoje życie zawodowe (odkładanie wszystkiego na później). Warto zatem walczyć ze swoimi słabościami i starać się być lepszą wersją siebie, każdego dnia.

Komentarze

Komentarze