Jak zorganizować dziecku czas w trakcie pandemii?

Sytuacja na świecie wymusiła dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Jeden aspekt pozostał bez zmian – dzieci niedługo rozpoczynają ferie. Jak zatem zorganizować dziecku czas wolny?

https://pl.freepik.com/

Koronaferie

Nie trzeba wstawać wcześnie rano, można dłużej posiedzieć wieczorami. Nie ma lekcji online, zadań dodatkowych – dzieci mają zdecydowanie więcej czasu, który rodzice starają się zagospodarować jak najlepiej (większość w tym czasie musi nadal pracować, głównie z domu). W tym roku możliwości są ograniczone. Decyzje o organizacji czasu są wyborami, które uwzględniają bezpieczeństwo i zdrowie. Obecnie nie można spotykać się w gronie większym niż 5 osób – nie licząc ludzi mieszkających razem. To zdecydowanie utrudnia wszelkie plany. Również możliwość wyjazdów została zablokowana.

 Jak spędzać czas?

Gry i zabawy, ciekawe programy i bajki, wspólne gotowanie, pieczenie, jeśli pogoda na to pozwoli – lepienie bałwana, spacery po lesie, wspólne zajęcia fizyczne na Youtubie jest sporo ofert, nawet dla dzieci). Możliwości jest sporo. Musimy wziąć pod uwagę co lubi i czym interesuje się nasze dziecko, aby dostosować atrakcje do jego upodobań. Najlepiej aby jak najmniej czasu, dziecko spędzało przy komputerze czy telefonie. Jest to nieuniknione, jednak miej na uwadze fakt, że codziennie spędza przy nich połowę dnia (w celach dedykacyjnych i rozrywkowych).

Postaraj się towarzyszyć dziecku

Czas spędzony z dzieckiem jest bardzo ważny w relacji rodzic-dziecko. Pomaga zacieśnić więzi i umocnić poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, wspólne wymyślanie i realizacja atrakcji, nie dopuszcza do nudy. Spędzanie wspólnie czasu to frajda dla całej rodziny. Jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić przez Home Office, postaraj się wieczorem wymyślić zabawy i atrakcje dla dziecka, na czas Twojej pracy. Wybierz bajkę, tańce na Youtubie, gry, w które dziecko może się samodzielnie zaangażować, lepienie z plasteliny, kolorowanie farbami, słuchanie ebooków dla najmłodszych. Po zakończeniu godzin pracy, dołącz do dziecka. Dzięki temu poczuje się ważne a Twoja obecność urozmaici mu dzień.

Weekendowe atrakcje

Większość z nasz weekendy ma wolne. Zatem pozwól sobie na leniuchowanie. Nie musicie wstawać o świcie i wskakiwać w dzienne stroje. Zostańcie dłużej w pidżamach, przygotujcie wspólnie śniadanie do łóżka, którym będziecie się delektować przy filmie familijnym. Wybierzcie się na spacer lub sanki (jeśli pogoda na to pozwoli). Grajcie w gry planszowe, karty, czytajcie wspólnie książki, zróbcie teatrzyk. Możesz wrócić do czasów swojego dzieciństwa i zorganizować grę w gumę lub klasy – jest to świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu, które przeniesie Cię w świat beztroskiego dzieciństwa. Twojemu dziecku na pewno się spodoba.

Domowe atrakcje

Co jeżeli pogoda nie sprzyja i trzeba siedzieć w domu?
-puzzle, planszówki, kalambury, klocki, tor przeszkód
– wspólne gotowanie
-teatrzyk, pokaz mody, sesja fotograficzna, sklep, restauracja, fryzjer
– wspólne czytanie, oglądanie, tańczenie, śpiewanie
-kolorowanie, lepienie z plasteliny, malowanie farbami, sensoplastyka

Aktywny wypoczynek

pozwoliła na wyjście z domu? Świetnie!
– sanki, spacer, lepienie bałwana
– plac zabaw,  wyścigi
– podchody

Dodatkowe atrakcje

Większość miejscowości w swojej ofercie posiada atrakcje dla dzieci i dorosłych. Niektóre pozostają otwarte, przy zachowaniu ostrożności (limit miejsc, odległość od innych osób, maseczki, dezynfekcja rąk). Wybierz się z dzieckiem do mini zoo, muzeum czy innego miejsca które jest niedaleko Waszej miejscowości. Takie urozmaicenie będzie ciekawym elementem dla całej rodziny.

Czas pandemii to trudny okres dla wielu. Zagospodarujcie wolny czas tak, aby spędzić go w gronie rodzinnym. Będzie to nie lada zabawa dla wszystkich. Jednocześnie, można wiele nauczyć pociechę, w formie zabawy.

Komentarze

Komentarze