Jakie jest prawdopodobieństwo złapania koronawirusa na pokładzie samolotu? Nie uwierzysz!

Ryzyko zarażenia koronawirusem w samolocie jest niezwykle niskie – powiedział Alexander de Junac, szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA). Według niego prawdopodobieństwo złapania wirusa należy do tej samej kategorii, co uderzenie pioruna – pisze Sky News.

Jakie jest prawdopodobieństwo złapania koronawirusa?

Badanie przeprowadzone przez Departament Obrony USA wykazało, że gdy pasażer nosi maskę na pokładzie samolotu, średnio 0,003% cząstek powietrza w strefie oddychania wokół głowy osoby jest zaraźliwych, nawet gdy wszystkie siedzenia są zajęte. Wynika to z faktu, że ludzie praktycznie nie chodzą ani nie rozmawiają podczas lotu. Ponadto, nowoczesne samoloty są wyposażone w filtry eliminujące szkodliwe cząsteczki.

Zdaniem autorów badania, aby zarazić się koronawirusem w samolocie, pasażer musi spędzić w locie 54 godziny. United Airlines przeprowadziły badanie dotyczące samolotów Boeing 777 i 767. Okazało się, że około 99,99 procent cząstek zostało odfiltrowanych z kabiny w ciągu sześciu minut z powodu szybkiej cyrkulacji powietrza, wentylacji skierowanej w dół i systemów filtrujących w samolocie.

„Ryzyko zarażenia koronawirusem w samolocie jest więc niezwykle niskie. Mimo to, nadal zachęcamy do noszenia maseczek, częstej dezynfekcji rąk i przestrzegania wszelkich środków bezpieczeństwa” – powiedział Alexander de Junac, szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA).

Czytaj też: Odkryto NOWE objawy zakażenia koronawirusem! To się dzieje z nogami!

Wcześniej, rosyjska stewardessa wymieniła najbrudniejsze miejsca w samolocie. Przede wszystkim, zdaniem kobiety, pasażerowie powinni unikać częstego kontaktu z powierzchniami bezpośrednio na siedzeniu – np. z kieszeniami na siedzeniach z przodu.

„Pomyśl o wszystkich tych brudnych chusteczkach, workach na śmieci i śmieciach, które tam były” – wyjaśniła Kamalani, dodając, że członkowie załogi zwykle koncentrują się tylko na ogólnej higienie kabiny i nie ma regularnych procedur dezynfekcji siedzeń.

Ponadto, pracownica linii lotniczej podkreśliła, że podróżni muszą uważać przy dotykaniu składanych stolików, klimatyzatorów, a także instrukcji bezpieczeństwa na pokładzie samolotu. Zdaniem stewardessy, wymienione elementy powinny być traktowane środkami antyseptycznymi, ale tak nie jest.

Ponadto, turyści powinni zachować ostrożność idąc do ubikacji.

„Kiedy wchodzisz do toalety, zamknij za sobą drzwi chusteczką” – poradziła Kamalani.

Będzie stosować się do jej rad?

Źródło: SkyNews

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze