Jest Ci SMUTNO? Nie masz SIŁY wyjść z domu? Zobacz TO! (VIDEO)

Jest ci źle, smutno a może czujesz się nierozumiany? Jak pokazują statystyki, każdego dnia 2 nastolatków w Polsce próbuje odebrać sobie życie. Bardzo często przyczyną jest depresja. Cicha, skrywana, chowana pod maską szczęścia…

Smutno i źle, czyli depresja u nastolatków

Nastolatkowie zmagają się z wieloma presjami – od zmian związanych z wiekiem dojrzewania, po pytania o to, kim są i czego chcą od życia. Nie jest łatwo odróżnić normalne nastoletnie „zawirowania” od depresji. Ale depresja u nastolatków wykracza poza zły nastrój. To poważny problem zdrowotny, który wpływa na każdy aspekt życia dziecka. Na szczęście, depresja jest chorobą uleczalną, wystarczy tylko okazać dziecku pomoc, której ono także powinno chcieć.

Czy moje nastoletnie dziecko ma depresję?

Jak pokazują statystyki, depresja dotyka nastolatków znacznie częściej niż wielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. W rzeczywistości szacuje się, że jeden na pięciu nastolatków będzie cierpiał na depresję w pewnym momencie swojego okresu młodzieńczości. Jednak większość pogrążonych w depresji nastolatków nie otrzymuje fachowej pomocy…

smutno
Pixabay

Sygnały ostrzegawcze

Depresja może się objawiać na wiele sposobów – powodując przytłaczające poczucie smutku, rozpaczy lub gniewu. Na obecność tej choroby może również wskazywać wiele zachowań u nastolatków.

Oto niektóre ze sposobów, w jakie nastolatkowie „odreagowują”, próbując poradzić sobie z bólem emocjonalnym:

  • Problemy w szkole. Depresja może powodować obniżenie energii i koncentracji. Może to prowadzić do opuszczania zajęć w szkole, obniżonych ocen lub frustracji.
  • Ucieczka z domu. Wiele przygnębionych nastolatków ucieka z domu lub myśli o ucieczce. Takie próby są zwykle wołaniem o pomoc.
  • Nadużywanie narkotyków i alkoholu. Nastolatkowie mogą spożywać alkohol lub narkotyki w celu „samoleczenia” swojej depresji. Niestety, nadużywanie substancji psychoaktywnych tylko pogarsza sytuację.
  • Niska samoocena. Depresja może wywoływać i nasilać uczucie wstydu lub niepowodzenia i prowadzić do niskiej samooceny.
  • Uzależnienie od smartfona. Nastolatkowie mogą korzystać z internetu, aby uciec od swoich problemów, ale nadmierne korzystanie ze smartfona i internetu tylko zwiększa ich izolację, czyniąc je jeszcze bardziej przygnębionymi.
  • Lekkomyślne zachowanie. Nastolatkowie z depresją mogą zachowywać się w sposób niebezpieczny lub ryzykowny (np. lekkomyślna jazda samochodem, upijanie się i niebezpieczny seks).
  • Przemoc. Niektórzy nastolatkowie, którzy padają ofiarą zastraszania – mogą stać się agresywni.

Depresja wśród nastolatków wiąże się również z wieloma innymi problemami zdrowia psychicznego, w tym zaburzeniami odżywiania i samookaleczeniami.

Ukryta i podstępna

Możesz jej nie widzieć, nie rozumieć. Ale to nie znaczy, że jej nie ma. Czujesz, że problem może dotyczyć ciebie lub twoich bliskich? Nie bój się prosić o pomoc.

Jest Ci SMUTNO? Nie masz SIŁY wyjść z domu? Zobacz TO! (VIDEO)

Poruszający filmik nakręcony przez www.forumprzeciwdepresji.pl

Czytaj też: Żałoba – etapy żałoby i jak je przeżyć?

Źródło: YouTube, Helpguide.org

Zdjęcie: Screen YouTube

Komentarze

Komentarze