Jest NOWY KANDYDAT do szczepionki na koronawirusa! „Jest bezpieczna i wyzwala produkcję przeciwciał”

Nowa chińska szczepionka na COVID-19, oparta na inaktywowanym całym wirusie SARS-CoV-2, jest bezpieczna i wyzwala produkcję przeciwciał przeciwko koronawirusowi. Zostało to potwierdzone wynikami małego randomizowanego badania klinicznego opublikowanego w czasopiśmie „Lancet Infectious Diseases”.

Badanie

W badaniach szczepionek wzięło udział 192 ochotników w wieku od 18 do 80 lat i u wszystkich osób udało się wywołać odpowiedź przeciwciał. U ochotników w wieku 60 lat i starszych odpowiedź immunologiczna rozwijała się powoli, średnio 42 dni. U uczestników w wieku 18-59 lat przeciwciała wykryto po 28 dniach. Poziom przeciwciał był również niższy u osób starszych (miano przeciwciał neutralizujących wynosiło 170,9 w porównaniu z 228,7 u osób młodszych). Test nie miał na celu oceny skuteczności szczepionki, dlatego nie można stwierdzić, czy odpowiedź przeciwciał wywołana przez szczepionkę BBIBP-CorV jest wystarczająca do ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2.

Czytaj też: Odkryto NOWE objawy zakażenia koronawirusem! To się dzieje z nogami!

Kandydaci do szczepionki

42 szczepionki COVID-19 przechodzą obecnie badania kliniczne.

Różnią się one rodzajem i obejmują:

  • szczepionki na bazie plazmidów DNA
  • szczepionki z inaktywowanym wirusem
  • szczepionki z wektorami adenowirusowymi
  • szczepionki RNA
  • szczepionki z podjednostkami białkowymi
  • szczepionki z cząstkami wirusopodobnymi

Szczepionka BBIBP-CorV opiera się na próbce wirusa wyizolowanego od pacjenta w Chinach. Wirusa hodowano w laboratorium przy użyciu linii komórkowych, a następnie patogen inaktywowano za pomocą substancji chemicznej zwanej beta-propionolaktonem.

Źródło: „Lancet Infectious Diseases”

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze