Jesteś w CIĄŻY? Zobacz co ZROBIĆ by nie URODZIĆ przed TERMINEM!

W Polsce rodzi  się ich około 25 tysięcy rocznie, a odsetek wcześniejszych porodów jest wyższy od innych państw europejskich. 

Wcześniakiem określa się dziecko urodzone między 22. a 37 tygodniem ciąży. Przyczyn wcześniejszych porodów jest wiele: zła dieta matki, stres, wysiłek fizyczny, choroby, problemy natury ginekologicznej, wady płodu, ciąża mnoga czy nawet wiek matki. Największy odsetek dzieci urodzonych przedwcześnie odnotowuje się u kobiet poniżej 17.  i powyżej 35. roku życia. 

To że dziecko urodzi się przed planowanym terminem nie oznacza, że będzie chore. Jednak im później przyjdzie ono na świat tym lepiej ze względu na jego rozwój. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi wcześniaków są: niedokrwistość, słabsza odporność, opóźnienia w rozwoju psychoruchowym, utrudnione oddychanie- zwłaszcza w przypadku dzieci urodzonych przed 32. tygodniem, wady słuchu, wzroku i serca. 

By zapobiegać wcześniejszym porodom ważna jest zdrowia dieta przyszłej mamy. Amerykańscy eksperci wskazują, że odpowiednia suplementacja może zmniejszyć odsetek wcześniejszych porodów nawet o 5%. W takiej diecie kobiety ciężarnej nie może zabraknąć: kwasu foliowego, witaminy D, jodu, żelaza i kwasu DHA. Te pięć składników w diecie każdej kobiety będącej w ciąży wystarczy by liczba wcześniejszych porodów zmalała o 85%!

A obchodzony 17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka jest dobrym momentem do nakłaniana mam do odpowiedniej diety i zdrowego trybu życia. 

źródło: babyboom.pl

zdjęcie: pixabay.com

KB

Komentarze

Komentarze