Jesteś Mamą? Koniecznie przeczytaj, dlaczego tak ważne jest poświęcenie czasu także sobie!

Kiedy stajemy się matkami, naturalne jest całkowicie się temu poświęcić i oddać wszystko naszym dzieciom. Jest jednak jedna rzecz, która nigdy nie może umknąć uwadze: jesteś na pierwszym miejscu. A znalezienie czasu dla siebie to nie tylko rzecz przyjemna, ale także niezwykle ważna.

Przecież nie możesz przelać z pustej filiżanki!

Gdy jesteś mamą, słuchanie, że jesteś na pierwszym miejscu, nawet przed swoimi dziećmi, może brzmieć jak parodia. Oczywiście Twoje dzieci są na pierwszym miejscu, o to chodzi w macierzyństwie. I to prawda, pod jednym warunkiem: że się nie zużyjesz! Pamiętaj, że główna odpowiedzialność spoczywa na Tobie. Jeśli jesteś zdrowa i szczęśliwa, możesz zapewnić lepszą opiekę nad swoimi dziećmi. Jeśli jesteś silna i zrównoważona, możesz je lepiej wspierać. Jeśli jesteś zadowolona ze swojego życia, możesz dać najlepszy przykład. Z drugiej strony, jeśli jesteś tak wyczerpana, że ledwo możesz trzymać się na nogach, jakość Twojej opieki ucierpi. Nie możesz oddać wszystkiego swoim dzieciom, jeśli nie masz nic do zaoferowania. Dbaj o siebie, a będziesz najlepszą mamą, jaką możesz być.

Bądź prawdziwą osobą.

Dzieci są wspaniałym dodatkiem do Twojego życia. Wzbogacają je i nadają mu znaczenie, jak nigdy dotąd. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż obserwowanie, jak Twoje dziecko wzrasta i coraz lepiej radzi sobie w życiu. Ich osiągnięcia są jak Twoje (a po części są), śmiejesz się z ich radości i płaczesz z ich smutkiem. Wszystkie te rzeczy są częścią macierzyństwa. A macierzyństwo jest ważną częścią Twojego życia. Ale nie powinno to zastępować faktu, że jesteś samostanowiącą osobą i powinnaś mieć własne osiągnięcia, aby świętować wraz z osiągnięciami swoich dzieci. Bądź najlepszą mamą, którą możesz być, ale nie zapomnij też o byciu kobietą. Poświęć godzinę na swoje hobby. Lub idź do znajomych. Prowadź rozmowę, która nie dotyczy dzieci przynajmniej raz dziennie. Będziesz o wiele bardziej spełniona!

Zapobiegaj syndromowi pustego gniazda.

Syndrom pustych gniazd to prawdziwa rzecz. Wiele matek czuje pustkę, gdy ich dzieci dorastają i nie „potrzebują” ich tak bardzo. Ale to uczucie jest znacznie gorsze dla tych matek, które nigdy nie miały czasu, aby rozwijać własne zainteresowania i relacje. Twoje dzieci dorosną, to nieuniknione. To wspaniały fakt, wychowujesz je tak, aby dorosły i przemieniali się w wspaniałych ludzi. Nie rób z tego wspaniałego momentu, bolesnego doświadczenia. Poczuj dumę i powitaj swój nowy wolny czas wiedząc, że będziesz wiedziała, jak go wypełnić.

DB

Źródło: inamommysworld.com

Foto: udemy.com

Komentarze

Komentarze