Jesteś w ciąży? Sprawdź jakie masz prawa!

Ciąża to wyjątkowy, ale też ciężki czas dla kobiety. Jej ciało zmienia się z dnia na dzień. Potrzebuje też ciągłej opieki medycznej, która w niektórych przypadkach musi być nagła. W związku z tym stanem kobiecie przysługują różne prawa. Większość jednak nie zdaje sobie z nich sprawy.

1. Kobieta w ciąży ma prawo do wizyt lekarskich najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia w placówkach działających w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

Oznacza to, że jeśli kobieta posiada skierowanie od lekarza rodzinnego do specjalisty typu laryngologa, kardiologa czy endokrynologa to powinna być przyjęta tego samego dnia lub co najwyżej w ciągu 7 dni roboczych. Przy tym ważne jest, aby miała ze sobą zaświadczenie o byciu w ciąży.

2. Kobieta w ciąży ma prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej finansowanej przez państwo

Pomoc prawna udzielna jest w zakresie praw rodzicielskich i pracowniczych. Listę ośrodków, które udzielają takiej pomocy można znaleźć na stronie: https://darmowa pomocprawna.ms.gov.pl

3. Kobieta ma prawo do poradnictwa laktacyjnego

Kobieta w szpitalu, po porodzie, ma prawo do instruktażu dotyczącego prawidłowego przystawienia noworodka do piersi oraz poznania zasad prawidłowej laktacji. Warto o tym wspomnieć położnej w szpitalu.

4. Kobieta w ciąży ma prawo do przerw w pracy przy komputerze

Kobieta w pracy przed monitorem ma zapewnioną przerwę 10 minutową na każde 50-minut pracy.

To tylko niektóre z praw przysługujących kobietom w ciąży. Więcej na ten temat można przeczytać na specjalistycznych stronach. Polecamy te rzetelne, medyczne. Najlepszym jednak źródłem informacji będzie lekarz ginekolog lub położna. Zachęcamy do szczegółowych rozmów, tak aby rozjaśnić niejasności, których w tym czasie jest naprawdę dużo.

 

Źródło: https://www. medonet.pl/ciaza-i-dziecko,jakie-prawa-ma-ciezarna–10-praw-kobiet-w-ciazy,artykul,1724462.html

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze