Już nie dziecko, jeszcze nie nastolatek – jak zdyscyplinować dziecko w trudnym wieku?

Dzieci na różnych etapach rozwoju, mają swoje burzliwe chwile. Wymuszanie posłuszeństwa jest jednym z większych problemów dla rodzica. Jest to na tyle ciężkie, że często rodzice odpuszczają, dając znak, że akceptują niewłaściwe zachowania. Kluczem do sukcesu są zasady, których należy przestrzegać.

https://pl.freepik.com/

Szkolne otoczenie

Na etapie szkoły pojawiają się zmartwienia. Zaczyna się od wyboru placówki, a potem motywacja dziecka. Dodatkowo, obecne czasy nie sprzyjają uspołecznianiu się. Lekcje odbywają się z domu, co doprowadza do znacznego spadku motywacji. Nasze dzieci nie mają okazji, na spotkanie się z rówieśnikami. Upewnij się, że dziecko realizuje swoje szkolne obowiązki i zachęcaj do kontaktów z klasą.

Czas wolny

Technologia pozwala rodzicom odetchnąć, ponieważ swoimi zasobami, potrafi zabawić dzieci. Oczywiście, teraz technologia jest swego rodzaju wybawieniem w zakresie edukacji. Jednak zamiast zapychać czas wolny kolejnymi gadżetami technologicznymi, spędź z nim trochę czasu, bądź zorganizuj na tyle ciekawie, żeby wolało zajęcia w realnym świecie. Ustal godziny, w których Twoje dziecko może korzystać z elektroniki i przestrzegajcie tych ram czasowych.

Za dużo obowiązków

Dodatkowy angielski, matematyka, karate, gimnastyka – dzisiaj to właściwie codzienność. Od rana do południa lekcje, później zajęcia dodatkowe, aż do wieczora? Nie zmuszaj dziecka do robienia rzeczy których nie lubi. To naturalne, że chcesz aby Twoje dziecko umiało jak najwięcej i było lepszym człowiekiem od Ciebie. Jednak często takie zabiegi przynoszą odwrotny skutek. Jeżeli chcesz aby Twoje dziecko poszerzało horyzonty, nie musisz z tego rezygnować. Zminimalizuj częstotliwość zajęć dodatkowych, a w zamian pozwól mu na realizowanie hobby. Dzięki temu zyskasz w oczach swego dziecka, a to będzie Wasza umowa, którą obie strony muszą przestrzegać.

Szczęśliwe dorastanie

Emocje malujące się na twarzach dzieci, to najczęściej odpowiedź na wiele problemów. Apatia, melancholia, obojętność. Czy można coś zrobić aby dziecko czuło się szczęśliwe? Oczywiście! Otwórz się! Skończ z rutyną codzienności. Pozwól sobie na więcej z nimi (dziećmi) niż bez nich. Życie to nie tylko zajęcia i obowiązki, ale także rodzina. Baw się z dzieckiem, rozmawiaj, spędzaj wspólnie czas, interesuj się nim. Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko czegoś potrzebuje, bądź ma problem, okaż mu zainteresowanie. Dzięki temu zbudujesz zbliżycie się do siebie i łatwiej będzie Ci wyegzekwować posłuszeństwo.

Komentarze

Komentarze