Kąpiel noworodka. Jak się do tego zabrać?

Dla młodych rodziców kąpiel noworodka bywa stresująca. Pojawiają się wątpliwości związane z temperaturą wody, temperaturą pomieszczenia, jak również częstotliwością kąpieli. Dodatkowy stres pojawia się,  gdy pierwsze próby kąpieli kończą się płaczem maluszka. Jak należy kąpać noworodka, aby oszczędzić stresu zarówno rodzicom, jak i dziecku?

Podstawa: miej wszystko pod ręką

Bez wątpienia kąpiel jest znacznie przyjemniejsza, gdy przebiega szybko i bezproblemowo. Aby tak było, przygotuj sobie wszystkie niezbędne akcesoria.

Do kąpieli potrzebne Ci będą:

  • wanienka
  • ręcznik
  • czyste ubranko
  • pieluszka i inne akcesoria, których używasz przy przewijaniu
  • delikatny żel do mycia, lub mydełko
  • opcjonalnie oliwka lub krem do stosowania po kąpieli

 

Odpowiednie warunki

Z pewnością zastanawiasz się, gdzie najlepiej jest kąpać noworodka. Pierwsza myśl to zapewne łazienka, jednak nie zawsze jest to dobry wybór. Gdy łazienka jest duża, często nie jest odpowiednio dogrzana. Dobrym wyborem może się okazać najcieplejszy pokój w domu. Temperatura w pomieszczeniu do kąpieli powinna być nieco wyższa, niż w całym domu, aby dziecku nie było zimno.

Noworodek nie potrzebuje dużo wody do kąpieli, także chwilowe ustawienie wanienki w pokoju nie będzie problematyczne. Ponadto, bezpośrednio po kąpieli można przenieść dziecko w ręczniku na miękką kanapę lub przewijak, co będzie dla niego komfortowe.

A jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli? Najlepiej, aby woda miała temperaturę około 37 stopni Celsjusza. Jest to temperatura zbliżona do temperatury ciała, dzięki czemu dziecko nie odczuje szoku po włożeniu go do wody i jest spora szansa na uniknięcie płaczu.

Zadbaj także o miłą atmosferę w trakcie kąpieli i wykonuj spokojne ruchy. Noworodek potrafi wyczuć nerwowość rodzica.

 

Źródło: www.pixabay.com

 

Częstotliwość kąpieli

Częstotliwość kąpieli bywa tematem sporów i jest to temat, który nurtuje wielu świeżo upieczonych rodziców.

Aktualne zalecenia pediatrów wskazują, aby częstotliwość kąpieli była dostosowana do potrzeb. Co się za tym kryje? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na stan skóry dziecka, oraz ogólne wrażenie zabrudzenia/ nieświeżości.

Specjaliści wskazują jednak, aby nie kąpać noworodka codziennie, ponieważ może to zniszczyć naturalną powłokę bakteryjną maluszka, co może prowadzić do problemów dermatologicznych.

 

ZOBACZ TEŻ: Pierwsze wypieki Twojego dziecka- prosty przepis na babeczki

 

Źródło: www.mustela.pl

 

 

Komentarze

Komentarze