Karmisz DZIECKO PIERSIĄ? Przestań się ukrywać! Agata Aleksandrowicz przekonuje, by…

Agata Aleksandrowicz wykształcenia jest specjalistą z zakresu komunikacji społecznej i PR oraz dyplomowanym Promotorem Karmienia Piersią. Wie o nim wszystko! Agata stworzyła blog dla matek karmiących (i nie tylko) o nazwie Hafija. Jest redaktor naczelną Kwartalnika Laktacyjnego – magazynu o karmieniu piersią. Kobieta pragnie uświadomić świeżo upieczonym mamom, by nie ukrywały się przed światem i karmiły swoje dzieci piersią nawet w miejscach publicznych.

Jesteś dziś ambasadorką karmienia naturalnego w Polsce, autorytetem w tej dziedzinie. Kobiety szukają u Ciebie wsparcia. Jak do tego doszło?

Agata Aleksandrowicz*: Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo tak naprawdę “zrobiło się samo”. Kiedy zaczęłam karmić piersią, a szło mi całkiem nieźle jak na osobę, która wtedy o karmieniu nie wiedziała nic, to byłam bardzo zdziwiona, dlaczego kobiety mają tyle trudności z karmieniem. Zastanawiałam się, dlaczego brak jest elementarnej wiedzy o laktacji, która byłaby dostępna dla kobiet od ręki. W tych czasach, ab było to 8 lat temu, znalazłam jedną, naprawdę dobrą stronę z podpowiedziami dotyczącymi karmienia piersią. Więc sama zaczęłam o tym pisać. I tak już zostało.

Twój blog, Hafija.pl, to dziś kopalnia wiedzy na temat karmienia piersią, ale nie każda z nas jeszcze wie o jego istnieniu. Kto powinien odpowiadać za szerzenie rzetelnej wiedzy na temat karmienia naturalnego?

Edukacja dotycząca karmienia piersią przysługuje każdej mamie w ciąży. Od 21. tygodnia ciąży każda kobieta w myśl Standardu Opieki Okołoporodowej ma prawo do udziału w zajęciach edukacji przedporodowej. Są one prowadzone w ramach refundowanej opieki okołoporodowej. Za te kwestie odpowiadają położne środowiskowe. Jeżeli ciążę mamy prowadzi lekarz ginekolog, to on powinien powiedzieć kobiecie, że ma możliwość skorzystania z nieodpłatnej edukacji i wskazać, gdzie należy jej szukać. To może być szkoła rodzenia prowadzona przez położną środowiskową, to mogą być spotkania grupowe prowadzone w poradni POZ przez położne, mogą to być również indywidualne spotkania z położną środowiskową w miejscu jej pracy, czy też u mamy w domu. Ta edukacja przedporodowa zawiera także edukację dotyczącą karmienia piersią. Temat ten powinien być realizowany jak najpełniej i rzetelnie.

Komentarze

Komentarze